Ponedeljak 23. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
10
Nedelja 12.10.2014.
07:52
M. Roknić - Vesti A

Hrvatska pravda bez zločinaca (1): Ubice presvučene u heroje

Američko pravosuđe, baš kao i međunarodno (Haški tribunal), prošle je nedelje, i formalno, opralo ruke od ratnih zločina nad Srbima u Hrvatskoj u "Oluji" 1995. godine.

Bivši general NATO Vesli Klark
 

Naime, američki savezni sud odlučio je da Srbi, koji tvrde kako je američka paravojna i paradržavna organizacija MPRI uvežbavala hrvatske vojne snage, smišljala strategiju i obezbeđivala im oružje tokom operacije "Oluja", ne mogu da je tuže u SAD. Srpske organizacije podnele su tužbu 2010. godine protiv te američke organizacije za učestvovanje u genocidu i progonu 200.000 Srba iz Krajine, koju je sada odbacio američki savezni sud.


- Hrvatski državni vrh upoznao je američke instruktore da je cilj "istrebiti Srbe iz države". Planirane operacije odvijale su se u Hrvatskoj, ali i Virdžiniji. Operacija "Oluja" bila je najžešće delo etničkog čišćenja u Evropi od Drugog svetskog rata. Napadnuto je, ranjeno i ubijeno na hiljade nevinih civila, a od 300.000 do 350.000 Srba bilo je primorano da napusti Krajinu. MPRI je omogućio da se taj genocid provede - naveli su tužioci koji su zatražili 10,4 milijarde dolara odštete, uvećanih za kamate od 1995. godine.


U obrazloženju odbijenice američki sudija Džon Li lakonski je zaključio kako usprkos "tragičnim i stravičnim" optužbama on nije nadležan za rešavanje takvih tužbenih zahteva i kako se taj spor ne može voditi u SAD pošto su se zločini dogodili u Hrvatskoj. Ne osporavajući navode tužilaca da je MPRI potpisao ugovor sa Hrvatima u Virdžiniji i na američkom tlu započeo obuku, zločini su se dogodili u Hrvatskoj, rekao je sudija, usput konstatujući da su hrvatske snage sistematski pljačkale i uništavale srpske kuće, privredne objekte, useve i stoku u Krajini, uključujući i one u vlasništvu tužilaca.

Ekspert iz Medačkog džepa

Penzionisani hrvatski general Rahim Ademi tužio je hrvatsku državu zbog toga što je sedam meseci proveo u haškom pritvoru i traži 150.000 evra da mu za to plati. Svoju tužbu objašnjava činjenicom što je hrvatska država svojim ponašanjem uzrokovala njegov sedmomesečni boravak u Hagu, time što je Tribunalu selektivno slala dokumente koji su upućivali na to da je on izdavao naređenja u akciji Medački džep, u kojoj su se dogodili ratni zločini nad srpskim civilima i zarobljenicima. Kasnije je Hag taj slučaj prepustio hrvatskom pravosuđu, koje je Ademija oslobodilo jer se pokazalo da je on imao sporednu ulogu u toj operaciji, a da je naređenja Mirku Norcu izdavao admiral Davorin Domazet Lošo. To je sudu u Hrvatskoj bilo dovoljno da Ademija oslobodi, ali ne i da pokrene proces protiv admirala Domazeta, koji je i danas cenjeni "geostrateški ekspert", čije su veštine i znanje značajno doprineli "oslobođenju" Hrvatske od Srba.

Baš kao i Sud u Hagu, nekoliko godina ranije, kada je oslobodio hrvatske generale odgovornosti za zločine u "Oluji" (kakve li koincidencije), sada je i američko pravosuđe pilatovski opralo ruke od ratnih zločina nad Srbima u Hrvatskoj u prošlom ratu, cinično sugerišući da pravdu traže na hrvatskim sudovima.


Naivno je očekivati da američki sud za "Oluju" kazni svoje penzionisane generale. Pogotovo što su njihove aktivnosti bile potpuno usklađene sa politikom Bele kuće. I zato je nadležni sudija rutinski lopticu prebacio hrvatskom pravosuđu. Kako će ta teniska "pravda" završiti, lako je pretpostaviti, kada su sudovi u Hrvatskoj za nepunih 20 godina od "Oluje" uspeli da donesu samo jednu pravosnažnu presudu za zločine.


Videlo se to nedavno i u Varivodama i Gošićima, u kojima je Srpsko narodno veće organizovalo komemoracije u spomen na ubijene meštane tih sela, koji su brutalno likvidirani posle "Oluje". Budući da više od 19 godina od završetka "Oluje" ništa nije napravljeno u procesuiranju zločinaca, Srpsko narodno veće ove godine nije pozvalo državni vrh na komemoraciju. No, prava je istina da niko, da su ih i zvali, ne bi došao. Za hrvatske političare, baš kao i pravosuđe, ta je priča odavno arhivirana. Oni dolaze u Knin svake godine početkom avgusta da slave najveću hrvatsku ratnu pobedu.

Zagrebački Županijski sud oslobodio je krivice dvojicu pripadnika specijalne policije koji su odgovorni za likvidaciju staraca u tim selima. Zločinci su proletos napustili sudnicu kao heroji.


Hrvatski helsinški odbor evidentirao je 667 civilnih žrtava "Oluje", dok Veritas beleži nekoliko puta veći broj ubijenih Srba posle "Oluje". I dok se brojke o ubijenim civilima razlikuju, sporenja nema oko 20.000 uništenih i spaljenih kuća i drugih objekata, pljački imovine i proterivanju Srba iz Krajine. A sve nabrojano nije dovoljno niti za jedno suđenje zločincima, koji svakog 5. avgusta u Kninu slave svoju "pobedu" u društvu državnog vrha.


U Hrvatskoj nije moguće održati pravedno suđenje, u njoj nema pravne sigurnosti, a sudije nisu u stanju prisiliti stranku u procesu da predoči tražene dokumente! Nisu te ocene izrekli advokati američkih Srba, već njihove kolege koji zastupaju američku kompaniju Netnjorld Communications, koja je podnela tužbu protiv hrvatskog avioprevoznika Croatia Airlensa zbog jednostranog raskida ugovora o prodaji karata i markentiškom zastupanju na području Severne Amerike i Kanade.

Prošlog meseca u Nju Džersiju sudija Suzan D. Vigenton prihvatila je zahtev američkih advokata i odlučila da se suđenje održi u SAD, navodeći kao razlog opasnost od dugotrajnog procesa usled zatrpanosti sudova u Hrvatskoj nerešenim predmetima. Amerikanci, poručila je sudija, nemaju vremena da čekaju pravdu na hrvatskim sudovima.


"Oluja" u Hrvatskoj bila je samo kruna ratne strategije čiji je cilj bio rešenje srpskog pitanja etničkim čišćenjem, što je podrazumevalo i najbrutalnije zločine. Prisetimo se samo Pakračke poljane, zagrebačkog Velesajma, Lore, Koranskog mosta u Karlovcu, Gospića, Osijeka, Siska... Svi ti zločini nisu ni dotakli "veličinu" pobede, pa ni same "Oluje". Naprotiv! I zato sve ove godine niko u Hrvatskoj nije odgovarao za te zločine iza kojih je stajala državna politika. I zato se ne treba čuditi što "heroji" danas jurišaju na ćirilicu u Vukovaru.

Njima još niko nije rekao da je Tuđmanova projekcija o tri odsto Srba u Hrvatskoj dosegnuta. Uostalom, niko, pa ni sudovi, ničim nije okrznuo njihov herojski oreol. Oni su i danas, mada mnogi krvavih ruku, anđeli, a njihove žrtve, uglavnom starci, Srbi - zločinci i agresori. To je crno-bela slika Hrvatske i danas.

Sutra - Hrvatska pravda bez zločinaca (2): Oteli nam imovinu i penzije

POVEZANE VESTI

Nedelja 12.10.2014. 08:51
Na ove stvari treba staviti tačku za SVA VREMENE . Ono što je za SRBE strateški važno danas je ISTERATI SVE HRVATSKE FIRME IZ SRBIJE I TAKO IM "ZAVRNUTI SLAVINU" ZA IZNOŠENJE MILIONA EVRA DNEVNO POTPUNO LEGALNO IZ SRBIJE . TO BI BIO PRAVI ODGOVOR HRVATIMA ZA SVE ŠTO JE BILO MEĐU NAMA . KADA BI IZGUBILI TRŽIŠTE OD 3 DO 4 MILIONA POTOŠAČA DNEVNO DRUGU BI PESMU PEVALI . OBJEKTE U KOJIMA SU HRVATSKE FIRME IZDAVATI ALDIJU , LIDLU ILI BILO KOME DRUGOM SAMO NE HRVATIMA . TO BI BIO DOBAR ODGOVOR ZA SVE IZMEĐU SRBA I HRVATA .
Nedelja 12.10.2014. 08:59
Imali smo sansu obracunati se sa njima imali smo sve na svojoj strani i sve okrenuli protiv sebe. Danas 23 godine kasnije slave drzavu koju nemaju ni oni ni mi.Zove se Hrvatska ,a samostalna je ko 100%-tni invalid. Ostali su bez 13-te plate,regresa,socijalnog,penzionog,zdrastvenog besplatnog studiranja itd,svih privilegija,koje su isle u socijalizmu. Danas nemaju bas kao i mi nista,ali nas su 10 godina drzali pod sankcijama,dok su njima davali vjetar u ledja. Unistili su Jugoslaviju opljackali Srbe u Hrvatskoj,ali nije im ni to bilo dovoljno pa su unistili i Hrvatsku. Nije ni cudo da nikad nisu imali samostalnost. Neznaju,a toga nisu svjesni,zasljepljeni mrznjom.
Nedelja 12.10.2014. 10:45
"...usprkos "tragičnim i stravičnim" optužbama on nije nadležan za rešavanje takvih tužbenih zahteva i kako se taj spor ne može voditi u SAD pošto su se zločini dogodili u Hrvatskoj.." - Tako to radi SAD! Nije ih briga sta njihovi gradjani rade po svetu. A nasa Vlada, pod pritiskom iste te SAD donosi zakon za drzavljane Srbije koji ratuju negde u svetu kojim ce ih slati na visegodisnje zatvorske kazne. Ali, tako je to. Srbiji je vaznije ko je Ambasador SAD u Beogradu nego ko je Premijer zemlje. Zna se gde se donose odluke.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
  • 2024 © - vesti online