Kuda ide Sandžak (6): Moramo se dozvati pameti
Situaciju u Sandžaku karakterišu ogromna nezaposlenost, siromaštvo, beznađe i podeljenost kod Bošnjaka koja uvek može izazvati konflikte i poslužiti ekstremistima za pokušaj "paljenja" ovog dela Srbije. Država je malo učinila na ekonomskom planu i na zapošljavanju mladih, osim ulaganja u nova radna mesta, potrebno je i više razgovora sa Srbima i Bošnjacima čiji odnosi su dobri, ali i jedni i drugi, bojeći se da ne budu pogrešno shvaćeni, žive u nekoj vrsti straha i tihog nepoverenja - kaže za "Vesti" poznata aktivistinja NVO-sektora i poslanica u Skupštini Srbije Aida Ćorović.
Za Sandžak bi se, i u vreme krize i besparice moralo naći novca, bolja ekonomska situacija poboljšala bi i stabilnost u ovom delu Srbije.
- Sandžak ima odličnu poziciju na granici sa Crnom Gorom i administrativnoj liniji sa Kosovom, mogao bi da bude most saradnje i prosperiteta, na žalost, saradnju su razvili samo šverceri i kriminalci - ističe Ćorovićeva.
Ona ne veruje da će neodgovorne i bahate političke i verske vođe moći da, zarad svojih ličnih ciljeva destabilizuju ovaj deo Srbije, što ne znači da neće i pokušati.
Kuda ide Sandžak:1. Zapaljivo stanje u dolini džinsa 2. Trbuhom za kruhom i auspuhom |
- Biće još pretnji i teških reči, skrivanja iza naroda i manipulacija, ali ozbiljniji konflikti su isključeni, jer je narodu u Sandžaku dosta podela i sukoba. Teška retorika i dalje će terati investitore i gurati Sandžak u još veću ekonomsku krizu i izolaciju. Nekima upravo to odgovara, jer u sveopštem siromaštvu postaju "tate" za kojima svi trče i "ljube ih u ruke". Na žalost, mnogi u Sandžaku još kao slepci idu za lošim vođama koje nam čine zlo puneći svoje i dugoročno prazneći naše džepove. Svima nama u Sandžaku biće bolje kad se dovedemo u pameti. Niko nam, dok sami na preuzmemo odgovornost za svoju sudbinu, ne može pomoći. Da li ćemo se opametiti i da li će nam biti bolje za dve godine, pet ili deset teško je sada reći - ističe Aida Ćorović.