O sankcijama Rusiji odlučuje Skupština?
Premijer Srbije Aleksandar Vučić smatra da je Narodna skupština najbolje mesto za odluku o tome da li Srbija treba da se pridruži sankcijama protiv Rusije ili ne.
- Zatražićemo zatvorenu sednicu ukoliko bude ultimatuma da biramo između EU i Rusije, mada to niko, ponavljam, niko od nas do sada nije tražio - najavio je Vučić u četvrtak veče dok je odgovarao na poslanička pitanja.
I dok on smatra da je najviše zakonadavno telo u državi pravo mesto za ovakve sudbonosne odluke, poznati pisac i akademik Duško Kovačević kaže da poslednju reč treba prepustiti građanima na referendumu.
- Najlakše je sedeti u svojoj kući i osuđivati nekoga zato što se vodi ovakva ili onakva politika, a najteže je donositi odluke. Zato smatram da je referendum jedini pravi put za dobijanje odgovora na pitanje hoćemo li ka EU ili ka Rusiji. Treba lepo svi da glasamo i snosimo odgovornost za svoj glas. U tom slučaju odluku donosi većina građana, a ne Vlada Srbije ili jedan čovek - objasnio je Kovačević za list "Informer".
Vučić: Mislimo o sebi- Nama stalno raste trgovinska razmena sa Rusijom. Kako bismo plaćali gas ako bismo uveli sankcije Rusiji, pa i oni koji su ih uveli, izuzeli su gas iz toga. Svakog dana se molim za mir u Ukrajini, ne mogu ni da vam kažem koliko se plašim, tresem se od svakog metka koji se tamo ispali. Rekli smo da poštujemo integritet Ukrajine, a valjda i Srbija ima pravo da misli o sebi, svom narodu i budućnosti - u jednom dahu izgovorio je Vučić poslanicima. On je podsetio da od 14 deklaracija EU Beograd nije izglasao samo četiri, i to one koje predviđaju sankcije Rusiji.
|
U odsustvu poslanika DSS i SRS u Skupštini Srbije, poznatih po protivljenju članstvu u EU, čini se da je ishod tog eventualnog glasanja jasan. Sadašnji parlament čine stranke koje su redom proevropske, a razlikuju ih samo nijanse na koliko su ustupaka spremne zarad "svetog" članstva. Vlada koja je inače nadležna za vođenje spoljne politike, pa bi tako podelila odgovornost s najvišim predstavničkim telom.
Na drugoj strani, referendumsko izjašnjavanje nosi veći rizik, s obzirom na više puta dokazanu prorusku orijentaciju prosečnog srpskog građanina.
- Naša javnost je i proruska i proevropska, ali gotovo je sigurno da bi većina građana na tom eventualnom referendumskom izjašnjavanju odbacila mogućnost uvođenja sankcija Rusiji. S druge strane, ako bi pitanje bilo da li ste za evroazijske ili evropske integracije, većina bi se opredelila za ove druge. Lično sam za referendum, ali se uvek postavlja pitanje koliko je šira javnost upoznata sa svim aspektima problema i mogućim posledicama konkretne odluke - komentariše za "Vesti" analitičar Branko Radun.