Kosovski izborni ciklus (2): Kao da su izbori u Kurdistanu
Niko nije naivan da ne primeti grb tzv. Republike Kosova na glasačkom listiću, da ih je raspisala predsednica Kosova, ili činjenicu da su ovi izbori nastavak integracije Severa u pravno-politički poredak Kosova, odmah je zagrebao suštinu Marko Jakšić, građanin Kosovske Mitrovice.
Na severu Kosova se ne očekuje velika izlaznost na predstojećim parlamentarnim izborima za Skupštinu u Prištini. Ni pola od, na mišiće izguranih, prethodno 20 odsto koliko se odazvalo intenzivnom pozivu Beograda na održanim lokalnim izborima u novembru.
Prvi put sa direktorom na glasanje- Ukoliko ne bude sličnih pritisaka kao na lokalnim izborima, izlaznost će biti možda i ispod pet odsto na severu KiM. Međutim, ako Beograd bude rešio drugačije, i ako se ponovi čuveno glasanje "prvi put sa direktorom na biračkom mestu", onda ta izlaznost može biti i veća od 15 procenata - kaže Marko Jakšić. |
- Ne vidim šta bi običnog, prosečnog čoveka sa Severa motivisalo da glasa na izborima za Skupštinu koja je odbila da produži rezervisana mesta za Srbe kao vid pozitivne diskriminacije? Zašto uopšte glasati imajući u vidu činjenicu da su ovo de fakto i de jure izbori koje organizuje tzv. Republika Kosovo? Koji je to "interes"? Ako zanemarimo neke usko lične interese koji prate svake pa i kosovske izbore u vidu zaposlenja, napredovanja u karijeri, neke materijalne pomoći, koji je to "opšti interes" koji bi bilo koga normalnog motivisao da ovog puta glasa? Hoće li Srbima biti bolje ako Srpska lista pređe cenzus, ili osvoji 10 ili 15 mandata? Naravno da neće - kaže Jakšić, autor posećenog bloga o dešavanjima na severu KiM.
On smatra da ni kosovski Albanci nisu spremni da iskreno integrišu komšije Srbe, a posebno ne pobunjeni Sever.
- Razvoj događaja posle lokalnih izbora je pokazao da od fanfarama najavljivanih desetina miliona investicija u sever Kosmeta nema ničega. Ali zato ima većih cena i problema sa lekovima zbog carina na dva prelaza. Problema sa diplomama Univerziteta u Kosovskoj Mitrovici. Takođe, ima problema i u funkcionisanju novih skupština koje odluke donose noću i u nekoliko sekundi pre isteka rokova. Ako te nenormalnosti mogu biti motiv za glasanje, i ako je nenormalno normalno, onda će ljudi sigurno imati motiva za glasanje. Ovako je previše motiva za apstinenciju - podvlači on.
Zbog svega toga u Mitrovici kao da se izbori ni ne dešavaju. U prvoj nedelji izborne kampanje (od ukupno dve), nema ni pompeznih poseta političara iz Beograda, niti nižerangiranih činovnika da podižu moral i pozivaju na izbore.
- Kao da Republika Srbija nema ništa s tim. Kao da su izbori u Kurdistanu. Kosovo je sada bezvazdušni prostor, prepušteno samo sebi - priča Dragiša Đoković, takođe Mitrovčanin. Nekada je bio poslanik Skupštine Srbije, a danas je u redovima privremene Skupštine AP KiM.
- Ranije se "uspevalo" da se prevari sopstveni narod da su lokalni izbori statusno neutralni, ali sada je jasno k'o dan da će Srbi direktno birati poslanike u Skupštini Republike Kosovo i da će se oni zakleti nad Ustavom Republike Kosovo da će braniti njen integritet, suverenitet i celovitost. To je sumorna i teška situacija za Srbe. Ponovo se preti da će ostati bez posla, plata, socijalnih davanja, ako ne budu izašli na te izbore. Ono što je sigurno i realno jeste da svojom slobodnom voljom Srbi, posebno sa severa KiM, na tome što se nazivaju izbori za Republiku Kosovo, ne bi učestvovali. Koliko će se naterati, uterati i napisati, to je već nešto drugo - kaže Đoković.
Vrlo šaljivo Đoković citira narodnog pesnika šta će Srbi raditi ako budu pod pritiskom:
- Oj, slobodo, junačko imanje, gusle moje, moje radovanje... Čovek ima pravo da ne uradi ono što mu nije po duši, pa neka bude kako bude.