Četvrtak 25. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
1
Sreda 17.03.2010.
01:00 >> 19:23h
Vestionline A

Sećanje na pogrom nad Srbima

Danas se navršava šest godina od izbijanja najvećih etnički motivisanih sukoba na Kosovu i Metohiji od dolaska međunarodnih snaga u pokrajinu. Za ta dva dana nasilja ubijeno je 19 ljudi (osam Srba i 11 Albanaca), njih 954 je povređeno, a oko 4.000 Srba je proterano iz svojih domova.

Etnički je očišćeno šest gradova i devet sela, a porušeno je ili zapaljeno 935 kuća Srba i 10 društvenih objekata (škole, domovi zdravlja, pošte...).
 

Posebna meta Albanaca bili su duhovno nasleđe i graditeljska baština srpskog naroda, pa je srušeno, zapaljeno ili teško oštećeno 35 verskih pravoslavnih crkava i manastira srednjovekovne kulture, među kojima i spomenici kulture neprocenjive vrednosti iz XIV i XVI veka.


Do temelja su srušeni manastir Devič kod Srbice, i konaci manastira Sv. Arhangela kod Prizrena, izgorele su crkve Bogorodice Ljeviške iz 14. i Sv. Đorđa iz 16. veka u samom gradu, a na njegovom svodu ispisana je preteća poruka"Smrt Srbima".


U crkvama su stradale vredne freske i stotine ikona, putira, odeždi i drugih crkvenih relikvija, kao i knjige krštenih, venčanih i umrlih.
 

Oskrnavljena su tri srpska groblja, a nisu pošteđene ni grobnice Sv. Joanikija Devičkog i cara Dušana u Sv. Arhangelima.


Povod za ovaj pogrom insceniran je kampanjom albanskih medija u kojoj su 16. marta lokalni Srbi optuženi za smrt tri albanska dečaka iz sela Čabra, kod Zubin Potoka, koji su se udavili u reci Ibar.
 

Čelnik lokalne podružnice za zaštitu ljudskih prava Bajram Haliti izjavio je da su Srbi naterali osam albanskih dečaka preko nabujale reke.


Istraga UNMIK policije pokazala je da su ove optužbe lažne i da je jedan od preživelih dečaka, koji je svedočio pred kamerama, najverovatnije, bio instruiran.
 

Ne čekajući rezultate te istrage, nekoliko hiljada Albanaca započelo je proteste 17. marta u južnoj Kosovskoj Mitrovici, a u sumrak su krenuli ka severnom delu grada.
 

Na mostu preko Ibra probili su kordon međunarodnih snaga, došlo je do okršaja i intervencije Kfora i UN policije. Ceo grad ubrzo je bio u oblaku dima i suzavcu, a bilo je i pucnjave.


U severnom delu Mitrovice, od metka ispaljenog iz južnog dela grada ubijen je Borivoje Spasojević (53), a iz snajperske puške s vrha jednog od solitera nastanjenih Albancima, na terasi svoga stana ubijena je Jana Tučev (36). U sukobima je teško je povređen i jedan pripadnik Kfora.
 

Nasilje i napadi Albanaca preneli su se ubrzo južnije u selo Čaglavicu kod Prištine, Laplje selo, Lipljan, Obilić, Kosovo Polje, zatim srpska sela centralnog Kosova i gradove Gnjilane, Uroševac, Đakovicu, Prizren...


Nasilje je s nešto manjim intenzitetom nastavljeno i 18. marta. Srbi su pomoć potražili u bazama Kfora, ali je većina ostala u bezbednijim srpskim enklavama, a samo 250 je izbeglo u druge delove Srbije.
 

Predstavnici međunarodne zajednice ocenili su tada da je "etnički motivisano naslije" nad Srbima bilo "planirano i dobro orkestrirano", ali se ispostavilo da više od 20.000 pripadnika međunarodnih snaga nisu bili spremni ili nisu hteli da ga osujete i spreče.


Prema procenama UNMIK-a, u "planiranom i orkestriranom nasilju" učestvovalo je oko 60.000 kosovskih Albanaca.


Napadi Albanaca provocirali su demonstracije u gradovima Srbije, a u Beogradu i Nišu su najekstremniji zapalili džamije.


Posle pogroma nad Srbima, uhapšeno je 270 Albanaca, a 143 osobe su osuđene, od kojih 67 na višegodišnje kazne zatvora, ali ne i glavni akteri iz političkih struktura i redova bivše OVK.


U međuvremenu je srpskom tužilaštvu oko 5.000 građana podnelo krivične prijave zbog martovskih nemira, koje su prosleđene pravosudnim organima na Kosovu i Metohiji, ali se ne zna ishod.
 

Prema prvim procenama, šteta pričinjena uništavanjem srpske imovine iznosi više miliona evra.


Prema međunarodnim izveštajima, albanske vlasti su izgradile 516 kuća u koje se Srbi nisu vratili, pre svega iz straha za bezbednost.
 

Uprkos obećanjima o brzom povratku u domove, većina žrtava martovskog nasilja i dalje živi u kolektivnim centrima, kontejnerskim naseljima ili tuđim kućama u statusu "interno raseljenih".


Teror albanskih ekstremista formalno su osudili Savet bezbednosti UN i evropski zvaničnici. 

Albanski pogrom nad Srbima nije zasmetao evropskim zvaničnicima i nekim zemljama sveta da četiri godine kasnije priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost južne srpske pokrajine.

 
Sreda 17.03.2010. 09:25
Mora se reci nesto sto svi precutkuju. U to vreme i komandant KFOR i sef policije UNMIK su bili Nemci. U svim mestima gde se spremaopogrom dosli su okupatori i ponudili su da se Srbi evakuisu sa pripremljenim autobusima. Yvanicno objasnjenje je bilo da su i KFOR i UNMIK bili zateceni i nisu mogli da smire rulju. Kako su spremili autobuse? Pripadnici KFOR posebno nemci i Britanci su prednjacili u podrzavanju akata nasilja.Mnogo je zasto a malo zato.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
  • 2024 © - vesti online