Zašto u Srbiji građani stežu kaiš (4): Džabe i vozna karta
Prema podacima Agencije za borbu protiv korupcije, premijer Srbije Ivica Dačić prima platu od 172.000 dinara, a prvi potpredsednik Vlade i ministra odbrane Aleksandar Vučić mesečno zaradi 108.912 dinara. Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović, po zvaničnim podacima i najbolje prolazi, jer prima 92.700 dinara kao redovan profesor na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu i čak 350.000 po okončanju pojedinih faza projekta na Kliničkom centru Kragujevac.
Iako zarađuju na stotine hiljada evra, srpski, ali i evropski poslanici štede svaki dinar, pa i za hranu. Srpskim poslanicima može se desiti da u toku radnog vremena i ne uđu u skupštinsku salu, ali nikako ne preskaču ručak u skupštinskom restoranu. Ovde kompletan ručak, uključujući salatu, sok i desert, košta nekoliko stotina dinara.
Privatne platePolitičari u Srbiji dužni su da prijave Agenciji za borbu protiv korupcije svoja primanja, ali samo ona koja dolaze iz budžeta, ono što privatno zarade zabranjeno je za javnost. Tako je, na primer, moguće da za javnost ministarka energetike, razvoja i životne sredine Zorana Mihajlović nema nikakva primanja. Objasnila je da prima platu na univerzitetu Megatrend, ali pošto ne radi za državne pare onda taj podatak nema potrebe da stoji na sajtu Agencije. Prema mišljenju ekonomiste Miroslava Prokopijevića taj deo je zanemarljiv, jer važni političari u Srbiji i ne žive od svoje plate. |
A pun stomak zaliju espresom, koji košta svega 15 dinara. Slična situacija je i u Evropskom parlamentu. Za ručak u restoranu Evropske komisije treba izdvojiti od pet do osam evra, pa kad bi stanovnici Brisela sa prosečnom platom od 2.800 evra svakog dana hranili gde i njihovi poslanici, na to bi potrošili oko 200 evra.
Sudeći prema podacima koji stižu iz evropskih zemalja, srpski političari na kraju ispadoše skromni. S obzirom na prošlogodišnju finansijsku krizu koja je pogodila Italiju, nije čudo što je bes naroda izazvala informacija da su poslanici italijanskog parlamenta među najplaćenijima u Evopi. Mesečna plata od oko 11.300 evra nikako se nije uklapala u mere štednje koje su ti političari proklamovali narodu.
Osim astronomske plate, poslanici mesečno dobijaju i 3.500 evra za troškove prevoza, a osim toga imaju pravo na besplatna putovanja vozom, avionom i brodom i oslobođeni su plaćanja putarine.
Iznenađujuć podatak je da je najbolje plaćeni političar na svetu, ako se njegova zarada uporedi sa standardom zemlje, kenijski premijer Raila Odinga, koji zarađuje više od Obame, čak 427.000 dolara godišnje. Da ni kenijski poslanici nisu naivni, pokazuje to što su nedavno tražili da njihova plata iznosi 130 prosečnih plata u ovoj zemlji.
U imućnim evropskim državama najbolje prolazi francuski predsednik sa oko 302.000 dolara godišnje, sledi nemačka kancelarka Angela Merkel sa 283.000 dolara, a tu je i italijanski premijer koji se doduše odrekao primanja šefa vlade, ali je zadržao senatorsku plaru od 260.000 dolara. Neprevaziđen po primanjima je singapurski premijer, koji je 2010. godine oborio rekord i inkasirao 2,2 miliona dolara.