Umesto Srbima, brašno pacovima!
Dvadeset pet tona brašna koje je Republička direkcija za robne rezerve uputila 2011. godine kao pomoć građanima severa Kosovske Mitrovice, propalo je u skladištu u Doljanima u opštini Zvečan. Brašnu je davno istekao rok trajanja, a ni do danas se ne zna zašto (pomoć je upućena za sve četiri opštine na severu Kosova) samo Mitrovčani nisu dobili svoje sledovanje.
- Brašno je stiglo pre dve godine, a u naše skladište je smešteno na intervenciju dve opštine (Zvečan i Kosovska Mitrovica), s tim što je opština Zvečan podelila brašno. Nekoliko puta smo usmeno izveštavali opštinu Kosovska Mitrovica da je prošao rok trajanja brašnu, da nam smeta i da ga uklone, ali oni su se vadili da nemaju nikakav dokument da je ono njihovo. Onda sam se i dva-tri puta pismeno obratio predsedniku opštine, ali ništa nije preuzeto. Ne znam u kakvom je stanju trenutno brašno, ali se bojim da je glodar počeo da radi svoje, i sigurno je da sada ne bi smeli da ga podele, jer bi izazvali neku epidemiju - kaže Zoran Milutinović, bivši direktor komunalnog preduzeća iz Zvečana.
Ivanović: To je sramotaSramota je da u vreme dok ljudi jedva uspevaju da obezbede redovne obroke, i dok se gase narodne kuhinje širom Srbije, propadne ovolika količina brašna namenjena mojim sugrađanima. I što je najgore, sve to zbog ljudskog nemara - komentarisao je za "Vesti" Oliver Ivanović, bivši državni sekretar u Ministarstvu za KiM. |
Krstimir Pantić, tadašnji predsednik opštine Kosovska Mitrovica kaže da bi odgovornog za propadanje tolike količine brašna trebalo potražiti kod nadležnih u lokalnoj organizaciji Crvenog krsta u Mitrovici "koja je nadležna za humanitarnu pomoć upućenu na KiM kao i za humanitarnu pomoć iz Ruske Federacije".
- Oni su tu pomoć primili i delili ugroženom stanovništvu. Ja sam od 29. decembra 2012. imenovan za zamenika direktora Kancelarije za KiM i ne znam šta se dešavalo u međuvremenu sa tim namirnicama. Žao mi je, ali to je sve što znam - objasnio je Pantić.
Saša Nikolić, iz lokalne organizacije Crvenog krsta, negira odgovornost.
- Kada se roba predaje onda se potpiše. Tražite od donatora kome je to predato. Sve što je Crveni krst dobio, mi smo podelili, a to brašno nikada nismo dobili. O svemu vodimo pedantu evidenciju, ono nikada nije predato Crvenom krstu - tvrdi Nikolić.
Do zaključenja ovog broja iz Republičke direkcije za robne rezerve nismo dobili odgovor na pitanje ko je preuzeo brašno.
Glodarima na radostBivša predsednica SO Kosovska Mitrovica, Ksenija Božović, kaže da se nikada na sednicama skupštine nije raspravljalo o ovoj donaciji, i da je "neko očigledno imao preča posla". |