Srbi podeljeni i u ruskoj ljubavi
Poslednjih nedelja značajno je intenzivirana saradnja Srbije i Rusije, a zvaničnici ove zemlje bukvalno su "preplavili" Beograd.
U Beogradu je osnovan Institut za strateška istraživanja, a malo-malo pa neki visoki gost iz Moskve dolazi u Srbiju. Ruski ambasadori u Beogradu poznati su i po političkim izjavama koje su na samom rubu diplomatskog rečnika, a poslednji takav primer je ona Aleksandra Čepurina oko koje se uzburkala politička javnost u Srbiji. Da li je Čepurin otišao predaleko rekavši da se "granice takozvanih balkanskih zemalja i dan danas aktivno razmatraju" ili je poslanik Moskve loše shvaćen, tek ambasada Rusije u Beogradu je objasnila da je Čepurin govorio o "događajima od pre 100 godina", ali Srbima malo treba pa da se "obraduju".
Analitičari u Srbiji dvojako tumače intenziviranje saradnje sa Rusijom, ali i tvrdnji da bi izgradnja gasovoda Južni tok moglo da bude svojevrsni balans apetitima NATO na Balkanu.
Oprečne stavove imaju i sagovornici "Vesti", pa tako nekadašnji šef jugoslovenske diplomatije Živadin Jovanović novonastalu situaciju ocenjuje kao "konačno otrežnjenje od opčinjenosti Zapadom", a vojno-politički analitičar Ljubodrag Stojadinović tvrdi da Srbija i dalje ne može da se otrgne "pogubnom mitu o Rusima kao saveznicima".
- Do ove godine saradnja sa Rusijom je uglavnom korišćena za unutrašnje političke svrhe, ali je suštinski tapkala u mestu, i to bez ikakve želje vlasti u Beogradu da iskoriste potencijale tradicionalno dobrih veza dve države. Otuda intenziviranje odnosa doživljavam kao dugo očekivano otrežnjenje vlasti Srbije od potpune opčinjenosti SAD i EU - smatra Živadin Jovanović.
- Izgradnjom gasovoda, ali i uspostavljanjem ozbiljnije vojne saradnje, Srbija će napokon postati "važan igrač u Evropi" - ističe Jovanović.
S druge strane, Ljubodrag Stojadinović kaže da "Srbija i dalje na mitski način doživljava Rusiju".
- Ne postoji ni pravoslavno ni neko drugo bratstvo dve zemlje, niti postoji nada da bi Rusija mogla zbog nas da se konfrontira Americi. Da su imali takvu želju, to bi već uradili, a nisu. Rusiju zanima isključivo ekonomski interes i toga treba da postanemo svesni - kaže Stojadinović i dodaje:
- Srbi su se opet podelili na "rusofile" i "evropejce", ali sada je ta podela unutar vodeće stranke. Tomislav Nikolić se i ranije zalagao za "Srbiju kao rusku guberniju", ali protiv sebe sada ima "političkog sina" u Aleksandru Vučiću. Taj raskol više ne može da se sakrije, a kulminirao je najpre Nikolićevom kritikom vlade Srbije pred Putinom, a zatim i javnom kritikom na njegov račun ministarke energetike Zorane Mihajlović - smatra Stojadinović.
Sporazum o odbraniMinistri odbrane Srbije i Rusije, Nebojša Rodić i Sergej Šojgu, potpisali su juče u Beogradu Sporazum o saradnji u oblasti odbrane. Prema rečima Šojgua, posle potpisavanja Sporazuma, u razmatranju su još tri aranžmana, od kojih je glavni o vojno-tehničkoj saradnji. Razgovarano je o školovanju srpskih oficira u vojnim školama Rusije, o zajedničkim vežbama PVO i VO, o većoj saradnji Generalštaba dve države kao i proširenju saradnje kada je reč o PVO, VO i kopnenoj vojsci Rusije i Srbije. Očekuje se i odluka vlade Srbije o nabavci novih aviona tipa MIG 29M. |