Srbi se najviše boje siromaštva i nezaposlenosti
Najveći strahovi stanovnika Srbije jesu dalje siromašenje i još veće socijalne razlike, kao i gubitak posla, i gotovo svi ovi strahovi su na kraju 2009. godine značajno veći nego pre pet godina, saopšteno je danas na predstavljanju rezultata istraživanja u organizaciji kompanije ’’TNS Medijum Galup’’ (Medium Gallup).
Gotovo 77 odsto stanovništva, od 2.400 osoba koje su učestvovale u istraživanju, deli strah od daljeg siromašenja, dok 69 procenata ispitanika strahuje da će izgubiti posao, rekao je na predstavljanju rezultata direktor te kompanije Srbobran Branković, navodeći da su kolektivni strahovi ipak značajniji od pojedinačnih.
Ljudi ne vole homoseksualce
Kad je reč o odnosu stanovnika Srbije prema osobama različitih seksualnih orijentacija, najveća odbojnost pokazana je prema transseksualcima, zatim prema gej populaciji, biseksualcima i lezbejkama.
Prema rečima profesora Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju Žarka Trebješanina, koji je komentarisao dobijene rezultate, podaci vezani za seksualnu orijentaciju govore da smo kao društvo "prilično netolerantni". |
"Građani su decenijama potiskivali lične strahove, zbog kolektivnih problema", rekao je Branković, dodajući da su ipak kod žena u većoj meri ispoljeni individualni strahovi, lične brige.
Kada je u pitanju lista omiljenih i nepopularnih profesija, istraživanje pod nazivom "Bliskosti i distance u srpskom društvu i strahovi građana Srbije", sprovedeno u decembru 2009. godine, pokazalo je da su sportisti na prvom mestru po popularnosti, dok su na začelju političari.
Odmah iza sportista slede poljoprivrednici (zbog toga što je istraživanje sprovedeno odvojeno među gradskom i seoskom populacijom), zatim zabavljači (pevači, glumci), sveštenici vere kojoj pripadaju ispitanici, lekari, učitelji, nastavnici, profesori, trgovci, konobari.
Od konobara su manje omiljeni televizijski voditelji, novinari na radiju, a na samom začelju liste, među najmanje popularnim su vlasnici velikih firmi, takozvani tajkuni, zatim advokati, sudije, saobraćajni policajci i na kraju političari, rekao je Branković, inače profesor Fakulteta za kulturu i medije (FKM) Univerziteta Megatrend.
Zanimljivo je i da su u grupi ispitanika starosti od 25 do 30 godina, konobari popularniji od profesora, rekao je on.
Istraživanje se bavilo i pitanjem da li su "žestoki momci" idoli mlade generacije, i podaci govore da preovlađuje negativan ili izrazito negativan stav prema ovim "herojima".
Ipak, šest odsto ispitanika starosti od 18 do 24 godine navelo je da su im "žestoki momci" bliski, a tri odsto da su izrazito bliski, pokazalo je istraživanje. Prema rezultatima istraživanja, od svetskih nacija i dalje su nam najbliži Rusi, zatim Italijani, ali sada, za razliku od ranijih anketa, imamo veću odbojnost prema Englezima nego prema Nemcima.