Zašto ćuti Vuk Jeremić
Dok Siriji preti bombardovanje po istom scenariju kakav je Srbiju zadesio 1999, i dok Britanci i Nemci odbijaju da učestvuju u američkoj akciji, domaća javnost pita zašto se od zvaničnog Beograda, ali i odlazećeg predsednika Generalne skupštine UN Vuka Jeremića nije čula ni reč osude zveckanja bombama.
A barem načelni odgovor, i države i srpskog političara na privremenom radu u Njujorku, prema rečima profesora Fakulteta političkih nauka i poslanika DSS Slobodana Samardžića, veoma je važan. Srbija je, smatra on, dužna da upozori svet na zlo i stradanja kroz koja je prošla i na puno ljudskih žrtava koje je imala.
- Formalno gledano, važno je da Srbija odgovori, pre svega Vlada, pošto ova dešavanja bude emocije kod ljudi, pogotovo jer je reč o jednoj opakoj politici. Naročito zato što smo imali puno žrtava i što nam je naneta velika materijalna šteta, a to se sada sprema i Siriji - ističe Samardžić. On smatra da Srbija ne reaguje jer je "satelit država zapadnih sila i u vazalnom odnosu prema njima".
Samardžić se slaže sa tim da je, ukoliko u UN-u o sirijskom pitanju nema konsenzusa, barem predsedavajući Generalnom skupštinom mogao nešto načelno da kaže.
Vuk Jeremić, koji se inače veoma često oglašava na Tviteru o svemu i svačemu, u vezi Sirije nije našao za shodno da napiše ni reč. Trenutno mu je zanimljivije sećanje na Martina Lutera. Odgovor na pitanje da li je i Jeremić onakav kakva je i država daje politički analitičar Branko Radun. On je ukazao da je Jeremić čovek koji hoće da nastavi karijeru u političkim vodama i posle mandata u UN.
- Očito niko ne sme da se zamera SAD-u. To izbegavaju i velike države i samo formalno protestuju, pa nije ni Srbiji zameriti što se ne bavi tuđom mukom kada ni sila poput Rusije ne protestuje intenzivno. Treba pomenuti i da je Jeremićeva funkcija u svetskoj organizaciji protokolarna, pa i da želi da se oglasi pitanje je koliko može - navodi Radun. Podseća da je Jeremić pokrenuo u UN-u raspravu o Haškom tribunalu, ali onda kada to pitanje nije bilo goruće za zapad.
Jeremićev bivši partijski kolega, poslanik Demokratske stranke Srđan Milivojević, uz opasku da nije ovlašćen da tumači predsednika GS UN, kaže da nije siguran da Jeremić ćuti, iako se zvanično ne čuje.
- On ne izgleda kao čovek koji bi propustio priliku da se oglasi - uveren je ovaj poslanik DS.
Tek da nešto kaže
|