Vunderkind sa starim idejama
Lazar Krstić je prihvatio funkciju ministra finansija u Vladi Srbije. Dogovor je pao na diskretnom sastanku svestranog vicepremijera Aleksandra Vučića sa mladim stručnjakom o kome se govori kao o "spasiocu Srbije", "čudu od deteta", "mladom naučniku iz dijaspore koji bi da se oduži otadžbini."
- Dogovorili smo se o mestu ministra finansija, koje ću ja preuzeti u rekonstruisanoj vladi. Sada razgovaramo o programu i sledećim koracima koje treba preuzeti - rekao je Krstić.
Od Petnice do JejlaKrstić je rodom Nišlija, a nakon što je kao đak generacije maturirao u gimnaziji "Bora Stanković", primljen je na američki univerzitet Jejl i tamo dobio stipendiju od 42.500 dolara. Kao đak u Srbiji, bio je i polaznik naučne stanice "Petnica", gde je i saznao od starijih kako bi mogao da konkuriše za strane fakultete. Na Jejlu je bio jedan od osnivača Društva evropskih studenata, a primljen je i u bratstvo "Delta Kapa Epsilon", čiji su članovi bili i američki predsednici - sin i otac Džordž Buš. Pored njih, tu su se školovali i Džerald Ford i Bil Klinton. |
Ako je suditi o tom programu, odnosno o onome što je mladi Krstić ponudio Vučiću, Srbiju ne očekuje ništa novo već stare ideje koje su pre Krstića gurali i njegovi prethodnici, od Mlađana Dinkića, preko Mirka Cvetkovića i Dijane Dragutinović, pa opet Dinkića.
Pod jedan, Krstić je najavio "nultu toleranciju kod naplate poreza", a navodno i izdavanje obveznica od još milijardu dolara za koliko će se povećati i državni dug. Drugo, planira prodaju 179 društvenih firmi u restrukturiranju do juna iduće godine. Pod tri je prodaja "zlatnih koka" - Telekoma, Čačanske banke, rudnika Resavica (onog za kog ministarka energetike tvrdi da nije za prodaju) i Dunav osiguranja. Krstić bi da menja i penzioni zakon kako bi se staž produžio. U reformi zdravstvenog sistema vunderkind bi da pootpušta nemedicinsko osoblje i zaposli više lekara. Takođe bi da obnovi aranžmane s MMF i Svetskom bankom i pod sedam - mantra svih srpskih političara - "stvaranje boljeg privrednog ambijenta za investitore".
Kakve ideje, takve i reakcije, pa se već u stručnim krugovima govori kako bi Lazar Krstić usled neiskustva u politici i državnoj upravi, mogao ubrzo biti potrošen. Štaviše, u šalama na internetu mu je već nadenut nadimak Laza kamikaza.
Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu kaže da
"nema ništa protiv da se tom mladom stručnjaku da šansa", ali ukazuje na to da smo u prošlosti imali i boljih i iskusnijih ljudi iz inostranstva, poput Dragoslava Avramovića i Milana Panića "koje nismo uspeli najbolje da iskoristimo".
U Srbiji se "ne gine" od poslaNi ne sluteći da će doći u poziciju da mu se "želja" ostvari i da se vrati u Srbiju, Lazar Krstić je u razgovoru za jedan internet portal dao u najmanju ruku interesantnu izjavu: "Nekako mi je bolje da radim i živim u Srbiji za 6.000 evra godišnje, nego da ginem od posla u Americi za 60.000 dolara godišnje". Videćemo da li je Krstić i dalje pri tome da radi za 500 evra mesečno, ali je daleko više za brigu teza da bi radije u Srbiju "jer u Americi mora da gine od posla". Da li to znači da u Srbiji neće? |
- Brzo smo, takođe, potrošili i mlade ljude poput Božidara Đelića, o kojem deo javnosti nema pozitivno mišljenje, kao i Vuka Jeremića - komentariše Savić.
Miroslav Prokopijević iz Centra za slobodno tržište, smatra da Lazar Krstić nije dobro rešenje jer mu nedostaje iskustvo s javnim finansijama i politička podrška, "jer se ova koju ima lako može povući".
- Krstićev program rada je tako napravljen da se izbegnu strukturne reforme, a to je u Srbiji glavni problem. Od pojedinačnih mera iz njegovog programa, pogrešno je nadati se da nulta tolerancija u naplati poreza može da donese brze rezultate, jer naplata ne može naglo da se poboljša - smatra Prokopijević.
On ocenjuje da je progresivno oporezivanje "pljačkaško" i da će još više podstaći izbegavanje poreza, te smanjiti motive za investicije.
- Rečju, Krstićev predlog je loš i protivrečan, a njegov izbor od strane SNS-a je izraz okolnosti da nijedan ekonomista od ugleda ne bi hteo da se prihvati tog posla. Ako Krstić ili neko sličan bude izabran, sve će se brzo i neslavno završiti - zaključuje Prokopijević.
Dečko ne može napraviti NemačkuPrivredni ambijent ne zavisi isključivo od jednog ministra niti ministar finansija, makar i sa Jejla, može od Srbije da napravi Nemačku, kaže Ivan Andrić, poslanik Liberalno demokratske partije. |
Malo svetlije stvari gleda ekonomista Danijel Cvjetićanin koji ističe da bi bilo pozitivno da mladi stručnjak poput Krstića postane ministar.
- Mladi treba da idu napred i da vuku konce ekonomske politike, ne možemo mi stari da izdržavamo unuke - smatra Cvjetićanin.
Vučićev Mali vodi privreduJedan od najbližih Vučićevih saradnika postaće verovatno ministar privrede. Siniša Mali se posebno dokazao dobro vođenim pregovorima između vlade i arapske komapnije Itihad oko formiranja Er Srbije. |