Radikalni islam na Balkanu (3): Pakleni planovi o komadanju Grčke
Prema informacijama tajnih službi, u Grčkoj deluje sedam islamističkih grupa, organizacija i fondacija. Upućeni u bezbednosne prilike u regionu ističu da je njihov cilj da se ugnezde u Čemeriji (albanski naziv za severni deo Grčke) s većinskim muslimanskim stanovništvom, radi stvaranja autonomije i nezavisne države Čemerije, a to znači da su ove islamističke grupacije povezane i sa radikalima iz Albanije.
Poznavaoci prilika ističu da je to samo nastavak dobro razrađenog plana i strategije Albanaca u regionu, zacrtanog još sredinom juna 2003. godine u Vašingtonu na sastanka albanskih lobista i nekoliko američkih kongresmena. Tada se razgovaralo o načinima formiranja saveza albanskih teritorija na Balkanu, u koji bi trebale da uđu Albanija, Kosovo, delovi Makedonije i Grčke.
Prate ih, ali ne jureObaveštajci pomno prate aktivnost islamističkih organizacija u Grčkoj, koje su se tamo ugnezdile posle tzv. Arapskog proleća, kao navodne revolucije i otpočinjanja građanskog rata u Siriji, ali ne preduzimaju mere na njihovom neutralisanju. |
Na tom sastanku su dogovoreni i precizni rokovi projekta stvaranja velike Albanije. U njihovoj agendi je zabeleženo, a kasnije i ostvareno da Kosovo dobije nezavisnost, da se Makedonija federalizuje, a da se u severozapadnoj Grčkoj, koju Albanci nazivaju Čemerija, izazovu neredi s ciljem da se ti delovi Grčke odvoje i pripoje budućem albanskom savezu. Deo mračnih planova ove bratije iz Vašingtona oko Kosova je ostvaren, delimično i u Makedoniji, a sada je izgleda na red došla Grčka. U taj poduhvat je uključen šarolik savez ekstremnih islamista.
Sirijsko muslimansko bratstvo vodi onlajn kampanje povezane sa sirijskim građanskim ratom. Islamski forum Evrope, čije je sedište u Velikoj Britaniji, u Grčkoj ima male ćelije pretežno sastavljene od imigranata iz Bangladeša. Tabilgi džamat je organizacija sastavljena od nekoliko stotina ljudi, pakistanskih imigranata, koje redovno posećuju imami iz Pakistana i organizuju im verske seminare. Tehrik e džafarija, pakistanska šiitska organizacija, ima nekoliko stotina članova povezanih s iranskom ambasadom u Grčkoj.
Radikalni islam na Balkanu: |
Hamas je ranije održavao veze s akademskom i novinarskom elitom u Grčkoj. Međutim, posle otopljavanja grčko-izraelskih odnosa 2009. godine i promene prioriteta Hamasa, ova organizacija sa nekoliko stotina ljudi nije imala veće aktivnosti. Od salafističkih grupa jedina poznata organizacija koja operiše u Grčkoj je El Rahman. Broji pedesetak članova, Egipćana i Grka. U Grčkoj deluje i Islamska fondacija za istraživanje, a sedišta svih tih islamističkih grupacija, organizacija i fondacija mahom su u Atini.