Britanci guraju Srbe među gejeve!
Bez obzira na to što je najavljeno da će za 4. jun na javnoj raspravi biti predstavljen model zakona o registrovanju istopolnih zajednica, predstavnici državnih organa ovom skupu neće prisustvovati, niti, kako neki od njih kažu za "Vesti", donošenje ovog zakona dolazi u obzir.
Kako "Vesti" saznaju, domaće lezbo i gej organizacije najavile su da će uvodničari na skupu biti predsednik skupštinskog Odbora za ravnopravnost polova Meho Omerović i zaštitnik građana Saša Janković, ali im nisu dostavili materijal o kome bi trebalo da govore. To je izazvalo zbrku, pogotovo kada su predstavnici države shvatili da im je ta tačka dnevnog reda bukvalno podmetnuta. Prema predviđenom dnevnom redu, na okruglom stolu je planirano predstavljanje tri modela zakona - o priznavanju pravnih posledica promene pola i utvrđivanja transseksualizma, o razlozima i postupku ograničenja i zaštite pojedinih prava i sloboda, kao i model zakona o registrovanim istopolnim zajednicama.
Predsednik skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava Meho Omerović smatra da bi usvajanje zakona o registrovanim istopolnim zajednicama moglo biti kontraproduktivno. On tvrdi da iza svega stoje lični interesi koje "neko iz inostranstva finansira, iako se ovaj zakon ne primenjuje ni u EU".
- Nije vreme za ovakve zakone. Iza ovog zakona neko stoji, pa je sada na državi da ispita ko finansira ovakve stvari u Srbiji - kaže Omerović za "Vesti". On dodaje i da tajming za predstavljanje modela ovog zakona nije dobar.
- Uvek je loše kada se Srbiji pokušavaju nametnuti nekakvi modeli zakona, pogotovo u trenucima kada se očekuje završetak jednog ogromnog, politički veoma važnog posla kakav je implementacija briselskog sporazuma i kada nas u septembru očekuje parada ponosa koja je veliki bezbednosni rizik - rekao je Omerović.
Saša Gajin iz Centra za unapređivanje pravnih studija, pak, tvrdi da bi se predloženim propisom samo bolje poštovale odredbe drugih zakona koji zabranjuju bilo kakvu vrstu diskriminacije. Prema saznanjima "Vesti" iza pisanja modela zakona o registrovanju istopolnih zajednica stoje nevladine organizacije koje se bore za prava LGBT osoba. Imaju odličan marketing, često se pojavljuju u medijima i ne žale novac za svaki vid promocije svojih prava.
Gej-lezbijski info-centar (GLIC) zatražio je nedavno i promenu člana 62 Ustava Srbije kako bi se stvorila mogućnost da se i u Srbiji legalizuju istopolni brakovi.
Samo inicijativa
|