"Kosovo, mašina za pranje novca"
O Kosovu se puno lupeta, ceo problem se svodi na odnos Srba i Albanaca, severa i eventualne podele, a malo pažnje se posvećuje onome što stoji iza te političke infrastrukture koja upravlja Kosovom. A reč je o kriminalu, odnosno o kriminalnom entitetu koji je sada dobio grb i zastavu, ocenjuje za "Vesti" Domagoj Margetić, hrvatski novinar koji nekoliko godina istražuje kriminalne strukture na Balkanu.
Nedavno je u Beogradu predstavio svoju knjigu "Operacija Dures - Kosovo novi balkanski poredak", koju je poslao i na adrese predsednika Srbije Tomislava Nikolića i vicepremijera Aleksandra Vučića.
O čemu govori vaša knjiga?
- Želeo sam da predstavim drugačiji pogled na problem Kosova. Nisam ulazio u pitanje "nezavisnost, da ili ne", iako o tome imam svoje mišljenje. Više puta sam govorio da je nezavisnost Kosova pogrešna odluka međunarodne zajednice i mešanje u unutrašnje stvari Srbije. U knjizi sam pisao o onome što se krije iza kosovske krize, a to je kriminalni entitet. Čini mi se da se o tome u Srbiji ili premalo zna ili namerno ćuti.
Mislite da taj kosovski kriminalni milje ima veze sa Srbijom? Da li se pere novac u Beogradu?
- Da. Ali, ne pere se novac samo u Beogradu. Naravno da ima veze i sa visokim činovnicima u Srbiji, bivšim i nekim sadašnjim. Ima veze sa nekim tajkunima, i srpskim i hrvatskim, jer se deo novca sa Kosova pere i u Hrvatskoj. Političkoj eliti je interes da raspravlja o takozvanim nacionalnim interesima da se ne bi pričalo o velikom kriminalu i međusobnoj povezanosti političke i kriminalne elite.
Ćirilica i prazan novčanikDa li bi bolja komunikacija među narodima i državama doprinela borbi sa kriminalom? |
Ako je to kriminalni milje, zašto međunarodna zajednica priznaje tu elitu?
- Zbog interesa u koje je umešana visoka politika SAD i nekih zemalja EU, a to je kontrola narko puteva, međunarodna zajednica podržava nezavisnost Kosova. Zato mislim da će Kosovo, sa jedne strane, večito biti mašina za pranje novca, a sa druge politički entitet koji će isključivo služiti opsluživanju organizovanog kriminala. To može dovesti do radikalizacije odnosa između samih Albanaca. Nisu Albancima problem Srbi na severu Kosova i nije problem Kosova problem odnosa Srba i Albanaca, nego će problem Kosova, a uskoro i međunarodni, biti odnos među samim Albancima.
Kako to mislite?
- Mislim da u roku od pet do deset godina možemo očekivati međualbanske sukobe na Kosovu, koji će s jedne strane biti motivisani verskim razlikama među islamskim sektama, a s druge strane će biti interesi pojednih kriminalnih klanova koji su opet podeljeni na šiitske i sunitske a koji, zapravo, stoje iza njih.
Da li su verske podele unutar albanske zajednice baš tolike?
- Upravo ovom knjigom sam hteo da dam novu kvalitetnu informaciju o tom problemu. Ne verujem da je Kosovo održiva država u ovom trenutku, jer je stvarno naopaka. Ako niste izgradili društvo, pogotovo civilno sekularno, ako niste izgradili ekonomiju, a nekakvom administrativnom odlukom međunarodne zajednice dobili državu, nisam siguran da to može biti održivo. Jer nemate ništa osim kriminalnih klanova i verskih sekti.
Vidite li rešenje?
- Prva stvar je uvideti šta je problem. To Srbija pogrešno radi. Zvaničnici u Beogradu svode sve na pitanje priznanja, odnosa severa i juga i da li će biti podele Kosova. Ne znam da li to rade namerno ili iz neznanja. Što se tiče rešenja, nisam optimista. Međunarodna zajednica je na neko vreme, na deset ili dvadeset godina, zbog narko trafikantskih interesa zamrznula stanje priznanjem Kosova koje će biti jedna haotična tačka usred Evrope.
U ratu s Haškim tribunalom
|
Mislite da se ne zna ovo o čemu pišete?
- Mislim da službe ne znaju. Pre godinu dana sam sedeo na ručku, na kome je bio i jedan visoki tadašnji činovnik vojno-obaveštajne službe Srbije. On je počeo razgovor ovim rečima: "Imam ja dobrog druga, k'o brat mi je, američkog obaveštajca na Kosovu. Oni sve to drže pod kontrolom i mi od njih imamo proverene informacije". Eto kakva je to pamet i sposobnost da se analitički prosuđuju informacije koje dobiju od Amerikanaca, Rusa ili Nemaca. S druge strane, postoje stručnjaci koji znaju problem, koji su bili na Kosovu, ali takve kao da vlast u Srbiji ne želi da čuje.
Šta mislite o slučaju Nasera Keljmendija? Hoće li njegovo hapšenje uticati i na političare?
- O Keljmedniju i njegovim vezama sa političkom elitom sam davno pisao i mislim da će to imati određene posledice za neke političare, poput Dodika. Očigledno je da se sada neko uključio predmet Keljmedi u želji da ga makne. Neki ljudi su preopasni ako su predugo tu. Moraju se ukloniti, na ovaj ili na onaj način.