"Kosovo nije ni država ni entitet"
Dr Jovan Mirić, univerzitetski profesor u penziji iz Zagreba, kaže za "Vesti" da danas ne bi ništa menjao u knjizi o Kosovu koju je napisao pre nekoliko godina.
- Tom knjigom sam želeo da razbijem jednu mantru koja se u Hrvatskoj ponavlja o nekakvom "kosovskom mitu", što mogu govoriti samo zlonamernici i neznalice. Kosovo je temelj srpske kulture i duhovnosti. Pa, u Peći je tristo godina bilo sedište patrijaršije SPC. Kosovo je vekovima jedna krvava činjenica srpske istorije - kaže Mirić.
Poslednji trzajiSPC je prilično kritična prema Briselskom sporazumu? |
Činjenica za koju se prečesto i predugo krvarilo?
- Mnoga su se koplja lomila na Kosovu i oko njega, ali ono nikada u istoriji nije bilo država. Nije to bila ni Albanija sve do početka dvadesetog veka. Tek je 1921. na Londonskoj konferenciji odlučeno da Albanci dobiju državu, ne Kosovari. Kosovo je uvek bilo u okviru srpske države, ili odvojeno, pod imperijalnim silama, Turskom, Austrougarskom, Italijom...
A sada?
- Ono je sada naprosto oteto Srbiji, zahvaljujući jednim delom i nerazumnoj politici koju je vodio Milošević. Ali, prvenstveno je to volja i sila SAD, kojima je stalo da se tu strateški pozicioniraju.
Sve zavisi od Beograda i TiraneEU potresa unutrašnja kriza od čijeg razrešenja će zavisiti i budućnost kosovskog pitanja. U tom pogledu delim mišljenje kolege Dejana Jovića koji je rekao da se kosovsko pitanje trajno ne može rešiti bez direktnih pregovora Beograda i Tirane. |
U svojoj knjizi zagovarali ste, kao najmanje zlo za Srbiju, podelu i zadržavanje severa?
- Da! To je oko 11 odsto teritorije. Međutim, stalno slušamo poruke iz Vašingtona i Brisela da nema podele, što je cinizam. Rasparčali su Jugoslaviju, oteli Srbiji Kosovo, a sada kada bi deseti deo Kosova ostao u Srbiji, to bi kao bilo menjanje granica.
Ako nema podele, šta je na stolu?
- Na jednoj strani imamo konstituisano Kosovo, koje nije ni politički entitet ni država, već jedan politički provizorijum. Ali i ovaj severni deo je takođe politički provizorijum. I sada se traži rešenje kako da ta dva provizorijuma donekle harmonično egzistiraju.
Pa je li Briselski sporazum na tom tragu?
- Apsolutno! Svi ovi provikani srpski rodoljubi u proteklih 17 godina nisu ništa napravili. A Srbija je došla u opasnu i tešku situaciju. Pa ona blokada devedesetih samo je malo popustila. Defakto je Srbija bila u trajnoj blokadi. Tek sada, kada se nazire mogućnost sporazuma, ta bi blokada mogla popuštati.
Mora li sever zato biti žrtvovan?
- U smislu podele svakako. No, teško je tu biti prorok. Šta na tom planu nosi vreme mislim da ne zna ni Vučić, ni Dačić, pogotovo Tači. Za sada je to traženje jedne mogućnosti beskonfliktne koegzistencije.