Uslov Srbiji i stolica Kosovu u UN
Evropska unija od Srbije za dobijanje datuma za početak pregovora očekuje rezultate u primeni sporazuma sa Prištinom u oblasti policije, zdravstva i školstva, saznaju "Vesti" u dobro obaveštenim evropskim izvorima. Da vidi prvu primenu sporazuma, biće dovoljno i za Nemačku, koja će bar privremeno odustati od insistiranja za ispunjavanje svih svojih zahteva. Međutim, kako proces pregovora bude tekao, stolica u UN za Kosovo gotovo izvesno će biti jedan od uslova, kažu naši izvori.
U Briselu se šuška i da je šanse za podelu Srbima na KiM znatno umanjio predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
- Od Beograda se očekuje da preraspodeli bezbednosne snage i da taj sistem počne da funkcioniše. U oblasti školstva i zdravstva očekuje se da isplate koje su do sada išle preko sistema Srbije krenu preko neke od banaka registrovanih na Kosovu - kaže naš izvor dodajući da je cilj ovog poteza i da se sistematizuje primanje plata, odnosno "ukine mogućnost da osoba prima platu od srpskih institucija i istovremeno uzima vaučer, odnosno socijalnu pomoć od kosovskih vlasti".
Uplašio ih Dodik- Kada je Dodik izašao sa tim stavom, evropske diplomate su se posebno uplašile jer su bile ubeđene da on tu ideju podržava ne bi li i sam jednog dana pokušao otcepljenje. Niko ne želi takav scenario u krhkom sistemu BiH. To je samo značilo da takav plan otpada za sever KiM. |
Izvori iz Brisela komentarišu i da je potpredsednik Vlade Srbije, Aleksandar Vučić nakon postignutog dogovora sa Prištinom, na evropske diplomate sa kojima je do tada razgovarao ostavio utisak da je "odlučan da primeni sporazum".
- Pre početaka pregovora on je obilazeći evropske prestonice uveravao da želi dogovor, međutim tokom osme runde pregovora on je čak i pretio premijeru Ivici Dačiću, kada ga je pozvao telefonom, da će se sa njim obračunati ukoliko bude potpisao sporazum. Kada je Vučić došao u Brisel, on je dva sata držao predavanje o istorijskoj važnosti Kosova za Srbiju, dok su ga sagovornici u EU pažljivo slušali. Sada, međutim, diplomate EU uverava da je spreman na sporazum - kaže naš izvor.
Takođe, on dodaje da je vlast SNS - SPS gotovo od početka odbacila mogućnost podele Kosmeta, dok je Boris Tadić do poslednjeg trenutka verovao da je to moguće.
- U jednom trenutku dok su trajale barikade, i dok je delovalo kao da se to neće lako završiti, o tom planu se zaista dosta razmišljalo u međunarodnoj zajednici. Čak i Nemačka je imala podeljene stavove. Da se pitao ministar spoljnih poslova Nemačke Gvido Vestervele, stvari bi možda i izgledale drugačije.
- Međutim, Angela Merkel, koja je iz istočne Nemačke prepoznala igru i kada je došla u posetu Beogradu, krajem avgusta, tako je odlučno bila protiv toga da je Tadićev tim kontaktirao evropske diplomate, jer je bio ubeđen da je Merkelova loše izbrifovana o dešavanjima na Kosovu. A nju je posebno iznerviralo kada je Tadić na konferenciji za novinare pokušao da dogovor predstavi drugačije - kažu naši izvori.