Euleks blokira povratak Srba
Krivične prijave tužilaca Euleksa protiv 17 Srba iz Đakovice zbog navodne umešanosti u ratne zločine u selu Meja počinjene na jučerašnji dan pre 14 godina, među kosovskim Srbima su protumačene kao scenario zastrašivanja Srba koji nameravaju da se vrate na svoja ognjišta.
Euleks je saopštio da je pokrenuta zvanična istraga protiv 20-ak osumnjičenih za zločine iz aprila 1999. na teritoriji opštine Đakovica i ubistva 372 osobe čija su tela većinom nađena u masovnoj grobnici u Batajnici, kod Beograda. Tužioci su, navodi Euleks, identifikovali lica koja bi se mogla teretiti za zločine protiv civilnog stanovništva.
Koordinator opštine Đakovica Đokica Stanojević, međutim, tvrdi da su te krivične prijave podnete kako bi se Srbi zastrašili i sprečio njihov povratak na Kosovo i Metohiju.
U Đakovici samo šest staricaU Đakovici je pre rata živelo, prema crkvenim podacima 12.500 Srba koji su prognani posle potpisivanja Kumanovskog sporazuma 1999. godine. Danas ih je svega šest i to starijih žena Srpkinja koje su dom našle u dvorištu Crkve Uspenja Presvete Bogorodice. |
- Ovaj trenutak je izabran, jer bi problem izgnanih trebalo uskoro da se nađe na dnevnom redu tehničkog dijaloga u Briselu - kaže Stanojević i ističe da do sada nije pokrenuta nikakva istraga protiv onih koji su počinili zločin nad Srbima iz Đakovice.
Mogućnost zastrašivanja potencijalnih povratnika, na ovaj i druge načine ne isključuje ni Ranđel Nojkić, jedan od političkih predstavnika Srba južno od Ibra. On ukazuje na slučajeve pokušaja stvaranja straha kod Srba koji su se vratili u sela Žač kod Istoka i Dršnik kod Kline, pa tako i svih koji su spremni da se u okviru programa povratka ponovo nastane u mestima odakle su.
- Ne mogu da komentarišem optužnice, jer nisam upoznat sa tim slučajem. Smatram da bi ovakve probleme mogao da reši sporazum Beograda i Prištine i da se ne dešava da Tužilaštvo u Prištini podiže tek tako optužnice, da bi se kasnije ispostavilo da su ljudi nevini provodili godinu i više dana u istražnom zatvoru, a da im to čak nije ni nadoknađeno - rekao je Nojkić.
On veruje da bi upravo srpski oficir za vezu u Prištini mogao da bude taj koji će sprečavati da se napamet prstom pokazuje na nevine kao na ratne zločince.
Vekarić: Radimo na slučajuZamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić potvrdio je za naš list da je srpsko Tužilaštvo upoznato sa ovim predmetom i da na njemu radi zajedno sa Euleksom, sa kojim, kako je rekao, imaju odličnu saradnju. Dodao je da taj slučaj još uvek nije u fazi u kojoj bi Tužilaštvo moglo da o njemu obavesti javnost. |