Iz državne kase nestale milijarde!
Ministarka finansija Diana Dragutinović, nonšalantno je obnarodovala enormnu rupu u državnoj kasi, prozivajući i svog prethodnika, aktuelnog ministra ekonomije i regionalnog razvoja Mlađana Dinkića. U budžetu nije prikazano kako se troše sredstva od projektnih zajmova i donacija, kao i razvojna pomoć fondova.
Izjavom da joj nije poznato kako se na godišnjem nivou potroši 1,5 milijardi evra kojima raspolažu budžetski korisnici, ministarka finansija Diana Dragutinović šokirala je javnost, ali ne i predstavnike vlasti.
Oni, naime, nisu ni demantovali, niti na bilo koji način reagovali na činjenicu da neko državnu kasu debelo pljačka.
Koliko je skandalozno to što se ne zna gde ove pare završavaju, toliko je za čuđenje da posle ovako nečega Vlada i dalje ćuti i radi.
Umesto da članovi Vlade barem pokušaju da pokažu da ovo, recimo, nije istina, ili da pravdaju nestali novac, izjava Dragutinovićeve prošla je maltene nezapaženo. Pozvala se ona i na činjenicu da je takvo stanje, kako je rekla, nasledila od svog prethodnika (Mlađana Dinkića), ali je istakla i da se ne zna gde odlaze pare od zajmova.
- U budžet nikada nije stavljen način na koji se troše sredstva od projektnih zajmova i donacija i razvojna pomoć fondova EU. Sve u svemu, verovatno ne znamo kako se godišnje troši 130 milijardi dinara - rekla je Dragutinovićeva.
Uz nestalih 1,5 milijardi evra Srbiji ne bi bio potreban zajam od MMF-a |
"Srbija je, pored Vatikana, jedina zemlja u Evropi gde ne postoji revizorska kontrola završnog računa budžeta i prihvatanje tog računa u parlamentu. To znači da parlament ne zna na koji način izvršna vlast tačno raspoređuje novac," kaže predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać |
Inače, jedina vanstranačka ministarka u Vladi Srbije je priznala da je na svoje otkriće potrošila silno vreme i obelodanila da je od prethodnika nasledila i nedovoljno odgovornu fiskalnu politiku i rashode veće od prihoda za tri do četiri odsto bruto domaćeg proizvoda. To su, kako je precizirala, prihodi direktnih i indirektnih budžetskih korisnika od oko 100 milijardi dinara godišnje, a koriste se van budžetskog procesa. Prema njenim tvrdnjama, u budžet nisu uključeni poreski krediti, oslobađanja od oko 35 milijardi dinara za godinu dana.
(Opširnije u štampanom izdanju "Vesti" za 29.10.)