Vladike napuštaju Sabor?
U masi najrazličitijih kontradiktornih informacija, glasina i SMS poruka koje ovih dana kruže u vezi sa slučajem vladike raško-prizrenskog Artemija Radosavljevića na pojedinim internet sajtovima i forumima, koji se bave crkvenim temama i dešavanjima u SPC, nagađa se da je sedam srpskih vladika među ostalim srpskim episkopima pokrenulo inicijativu o hitnom sazivanju vanrednog zasedanja Svetog arhijerejskog sabora, najvišeg zakonodavnog tela Srpske pravoslavne crkve.
Povodom toga, kako saznaju "Vesti", episkop banatski Nikanor Bogunović u ponedeljak se oko podneva sastao sa patrijarhom Irinejom.
Šta vozi Bulović?
|
Među inicijatorima, pored Nikanora, pominju se još imena vladike zvorničko-tuzlanskog Vasilija, banjalučkog Jefrema, kanadskog Georgija, istočnoameričkog Mitrofana, srednjoevropskog Konstantina i valjevskog Milutina, a njih je navodno u ovoj inicijativi do sada podržalo više od trećine svih članova Sabora.
Pomenuti episkopi, kako se spekuliše, traže da se na vanrednom Saboru uprava Eparhijom raško-prizrenskom vrati u ruke vladici Artemiju, da se izabere nov sastav, inače rotirajućeg Svetog arhijerejskog sinoda, jer je ovaj saziv tobože uzurpirao nadležnosti Sabora, najviše crkvene zakonodavne vlasti. Međutim, episkopi Georgije i Konstantin u izjavi za "Vesti" to negiraju.
Vladika Konstantin kazao je da ga "niko nije kontaktirao" povodom ovakvih navoda.
Rekao nam je da ima "poverenja u patrijarha i Sveti arhijerejski sinod", i da ne želi da komentariše njihove odluke.
- Glasine treba izbegavati, jer mogu da budu na štetu vladike Artemija. Nije isključeno da se radi smišljeno kako bi brat Artemije bio žrtva nekih koji bi hteli da preko njega ostvare svoje ciljeve. Mislim na one zlonamerne izvan Crkve koji ne žele dobro ni SPC ni vladici Artemiju, a kojima u srpskom narodu ništa nije dobro i koji ne mogu da se oslobode načina razmišljanja iz vremena jednoumlja - rekao je za "Vesti" vladika Konstantin.
Politička prevaga
Komentarišući poslednje događaje u vezi sa Eparhijom raško-prizrenskom, analitičar Dušan Janjić je ocenio da je vladici Artemiju "došla glave politika" i da "vladike često zaborave svoju duhovnu stranu kada krene politička". On je dodao da, kada je reč o zloupotrebi novca, država nije uvela kontrolu finansiranja Crkve, "već je podstiče na prevelike ambicije i zahvatanja". Nema ministarstva, smatra Janjić, gde nema nekog iz Crkve i "vrlo je bitno što se država nije odrekla ambicije da preko tajne policije i novca kontroliše Crkvu".
- Smatram da je u toj igri i priča oko smenjivanja Artemija, koji je očigledno došao u sukob sa trenutnim političkim rasporedom, u koji su se vrlo uspešno prebacili i Amfilohije i Atanasije - rekao je Janjić.