Otrov u srpskoj hrani (2): Domaća pršuta iz Urugvaja
Mada veterinari i lekari upozoravaju da švercovano meso, koje u ogromnim količinama iz Crne Gore i s Kosova ilegalno ulazi u Srbiju, može biti opasno za ljudsku upotrebu, a policija nedeljno privede bar po jednu grupu švercera i oduzme tone brazilske govedine i svinjetine, posao i dalje cveta u Novom Pazaru, Tutinu, Raški, Leposaviću, Zubinom Potoku. Računa se da se ovim "biznisom" bavi više stotina ljudi sa obe strane granice.
Deo mesa poreklom iz Brazila, Argentine i Urugvaja suši se u Lešku, Leposaviću, Zubinom Potoku, Raški i Novom Pazaru, gde je niklo na desetine priručnih sušara, a potom se najčešće kao "domaća" pršuta prodaje širom Srbije. Među kupcima su, to je javna tajna, i neke velike klanice, ali i renomirane trgovine u velikim srpskim gradovima, pa i u Beogradu.
Bataci iz NATO rezervi |
Veća količina ovog mesa, smrznutog ili sirovog (sve zavisi koliko je vremena provelo na putu od luke Bar ili od nekog magacina u Prištini), može se naručiti "kod poznatih prodavaca" ili slobodno kupiti u većini mesara i kvantaškoj pijaci u Novom Pazaru odakle se potom, raznim kanalima, transportuje kupcima širom Srbije.
Za prelaz u Srbiju obično se koriste alternativni pravci preko planine Rogozne i jezera Gazivode koje je, uprkos stalnom prisustvu policije, teško pokriti jer šverceri imaju vojne kamione, čamce, džipove i druga terenska vozila kojima lako zaobiđu policijske patrole. U Raškoj je svojevremeno zbog saradnje sa švercerima uhapšeno 20 policajaca i nekoliko carinika.
- Meso obično brodom stiže do Bara odakle se u Srbiju prebacuje direktno ili preko Kosova. Brod ne odlazi dok se ne isprazni, meso je odličnog kvaliteta, sve sama pečenica, ali nema potrebne papire i deklaracije, nisam čuo da je nekome nešto falilo, a koristi se na gotovo svim svadbama i drugim veseljima jer je upola jeftinije od domaćeg. Problem je jedino što se više puta odmrzava i zamrzava - kaže jedan od švercera koji je do sada preko granice proterao bar 50 tona.
Piletina s deponije |
S druge strane, veterinari upozoravaju na opasnost.
- Meso koje nema potrebnu deklaraciju nije za ljudsku upotrebu jer je opasno. Ko zna šta sve jedemo - samo zahvaljujući sreći, do sada nije bilo većih epidemija. Možda je to meso i bilo ispravno, ali dok stigne raznim kamionima i prikolicama može da se pokvari 100 puta - upozorava poznati novopazarski veterinar.
Osim mesa, u Srbiju, mahom s Kosova, stižu i ogromne količine pilećih bataka, svih vrsta pašteta, salama, viršli i kompletan program ribe i konditorskih proizvoda iz Slovenije, Bosne i Hrvatske. Na novopazarskoj kvantaškoj pijaci, a i u nekim veleprodajama, u ponudi je čuvena Podravkina jetrena pašteta koja se "proizvodi" u Prištini.
Pazarac Edib Baković kaže da se običan građanin od toga ne može odbraniti:
- Falš paštete i falš sardine s Kosova idu kao alva jer su znatno jeftinije od originala, ima ih u celoj Srbiji, retko ko i primeti da su pakovane u Prištini, a da li ćemo zaraditi neku stomačnu bolest ili nešto još gore je čista lutrija!