Odriču se Kosova za 200 miliona?!
Iako su u predizbornoj kampanji sebe predstavljali kao srpske nacionaliste, predstavnici novih vlasti u Beogradu uporno ponavljaju da Srbija nema alternativu do nastavka evropskih integracija i saradnje sa Haškim sudom.
Zato sluđena javnost ne treba da se čudi što Beograd učestvuje u podizanju granice s Kosovom i nastavlja pregovore s Prištinom čak i kada će za drugom stranom stola sesti Ramuš Haradinaj, ozloglašeni vođa terorističke OVK kome je Zapad obezbedio fotelju kosovskog premijera.
I pored svega Ivica Dačić i Aleksandar Vučić poručuju da je u interesu Srbije i nastavak dijaloga sa Prištinom i nastavak procesa evrointegracija. Dačić je kao najbolniji i najteži uslov označio sprovođenje sporazuma s Prištinom o integrisanom upravljanju prelazima.
- Srbija ovde nema veliki manevarski prostor. Dve su mogućnosti - da sprovedemo sporazum ili da kažemo da nećemo, a to bi značilo da na temu evrointegracija više ne razgovaramo - kaže Dačić, poručujući da sve dok "ne ugrozi naše državne i nacionalne interese, ići ćemo evropskim putem". Taj momenat, očigledno, po njemu još nije došao.
"Borkove" sporazume potpisala aktuelna vlastU odbranu svoje mlake i popustljive politike prema Briselu i Prištini i prihvatanju sporazuma o zajedničkoj kontroli administrativnih prelaza, predstavnici vladajućeg SNS-a navode to što su dokument nasledili od prethodne vlasti kada je šef pregovaračkog tima bio demokrata Borislav Stefanović.
Taj argument međutim ne stoji, ne samo zato što su naprednjaci u predizbornoj kampanji najavljivali da neće prihvatiti ništa što je na štetu države a što je prihvatila prethodna vlada, već zato što Stefanović i nije potpisao saglasnost o primeni dotičnog sporazuma.
|
Onima koji tvrde da Srbija ne sme i ne mora na to da pristane, kao što je to učinio u Skupštini Srbije poslanik DSS-a Miloš Jovanović, Vučić odgovara:
- Ako neko misli da možemo bez Evrope, ja vam kažem da mi ne možemo da preživimo, nećemo imati od čega da isplatimo penzije. To je rekao Vučić u Skupštini Srbije, odgovarajući na pitanje zbog čega se žuri s primenom sporazuma o integrisanom upravljanju administrativnim prelazima.
U Srbiji više nema fabričkih dimnjaka iz kojih se vije dim i ukoliko želimo da se borimo za pravdu, više ne smemo da budemo izdržavano lice, zavapio je Vučić i najavio da će 5. decembra govoriti u Savetu bezbednosti UN o Haškom tribunalu i to, kako je rekao, ne na osnovu političkog stava, već na osnovu činjenica.
Poslanik Jovanović poručio je da je osnovni uslov za jaku državu da ona uopšte postoji.
O kojoj sumi novca se zapravo radi nedavno je za "Vesti" govorila bivša šefica Kancelarije Vlade Srbije za EU integracije Tanja Miščević. Ona je objasnila da će novac iz pretpristupnih fondova biti dostupan Srbiji i u varijanti da Beograd ne dobije datum pregovora za članstvo. Radi se o nekih 200 miliona evra godišnje s tim što će za narednu godinu ta cifra verovatno biti manja, s obzirom da će zbog krize i budžet EU biti siromašniji.
Izgubili bi, kažu ekonomisti, i imidž zemlje poželjne za investitore. Dakle, nikakav dobitak za prihvatanje državnosti otcepljene pokrajine. Analitičari, i to oni koji se zdušno zalažu za Srbiju u EU, slažu se da će se posle odluke Haga da oslobodi Haradinaja broj evroskeptika u Srbiji još povećati, ali malo ko nudi odgovor šta bi izgubila ukoliko bi prekinula pregovore sa Prištinom i Tribunalom.
Politički analitičar Srđa Trifković smatra da ne bi bilo nikakvih negativnih posledica ukoliko bi Srbija prekinula odnose s Tribunalom.
- U politici Zapada sada je prisutna samo 'batina'. Evropski put Srbije de fakto ne postoji i nikada neće ući u EU - izjavio je Trifković u Banjaluci.