Sonja Karadžić: Mog oca treba da brane i Srbija i RS
Porodica Radovana Karadžića ne očekuje da će on biti oslobođen poput hrvatskih generala, ali veruje da će u njegovom slučaju u Tribunalu prevagnuti dokazi a ne političke igre.
U intervjuu za "Vesti", kćerka bivšeg predsednika RS, Sonja Karadžić Jovičević kaže da je suđenje njenom ocu prilika da se vlade u Beogradu i Banjaluci ujedine i pomognu da se sazna prava istina o događajima u Srebrenici.
Da li očekujete da bi i vaš otac mogao da bude oslobođen poput hrvatskih generala?
- Mogu samo da se nadam da će snaga dokaza i istine prevagnuti nad političkim igrama i pritiscima.
Hrvatsku je oslobađajuća presuda generalima koštala 32 miliona evra. Da li je kasno za sličan angažman RS kada je reč o Karadžiću?
- To bi bilo kontraproduktivno. Tribunal bi odmah ukinuo plaćanje odbrane, a Srpska to ne može da preuzme na sebe. Ali ima mnogo drugih načina na koje može i mora da pomogne. Novac nije presudan. Sada je jasno da svaka individualna presuda ima velike i dugoročne kolektivne posledice. Zato država mora stajati iza tima odbrane.
Pomoć prijatelja i rodbinePorodica nije dugo bila u poseti Karadžiću. Zašto? |
Kako ocenjujete dosadašnji tok suđenja vašem ocu?
- Došlo je do epohalnih svedočenja i otkrića. U spis je uvedeno skoro 2.500 dokaza odbrane, što nije učinila nijedna odbrana do sada. Tužilaštvo se suočava sa svedočenjima svetskih i domaćih stručnjaka i posmatrača koji nedvosmisleno dokazuju da se mnogi dogođaji ne mogu pripisati Srbima.
Na šta konkretno mislite?
- Iz optužnice je izbačen incident iz ulice Vase Miskina, a bio je povod da se Srbiji uvedu sankcije. Tužno je i opasno što običan narod to uopšte ne zna. Mnogi i danas tvrde da su bosanski Srbi krivi za uvođenje sankcija Srbiji i popreko gledaju nas sa ove strane Drine. Nadalje, ovo je prvo Sudsko veće koje je došlo u Sarajevo. Mogli su da vide da je na ogromnoj većini kota, na brdima u i oko Sarajeva, bila muslimanska vojska odakle se dejstvovalo po gradu, a to je do sada pripisivano Srbima.
Uspeh je i što je odmah skinuta prva tačka iz optužnice, genocid u sedam opština BiH?
- Ta odluka Sudskog veća nije toliko značajna za Radovana koliko za srpski narod, naročito u Republici Srpskoj. Sada niko ne može da kaže da je Srpska genocidna tvorevina i naše vlasti bi to morale da iskoriste. Nadam se da će u Narodnoj skupštini RS biti pokrenuta inicijativa da se donese rezolucija po kojoj će biti zakonom zabranjeno i kažnjivo nazivati ovu zemlju genocidnom.
Mnogo dokaza i svedokaNeki od Karadžićevih svedoka po prvi put iznose pojedinosti o događajima u Sarajevu. Kako je to moguće? |
Da li verujete da će na suđenju vašem ocu pasti teza o genocidu u Srebrenici?
- E, u toj fazi procesa će biti posebno zanimljivo! Već je tokom prvog dela procesa otkriveno mnoštvo manipulacija po svim osnovama. Iz Sarajeva su odmah potrčali da sami priznaju kako ima 500 živih ljudi čija su imena na spomeniku, te da nekih 75 nisu vezani za događaje u julu 1995, ali da su tu sahranjeni iz sentimentalnih razloga!
Predsednik RS Milorad Dodik ponavlja da tamo nije bilo genocida, ali RS po ovom pitanju ništa ne čini. Da li grešimo u ovoj oceni?
- Najbolje što Srpska i Srbija mogu da urade, a možda i jedino što će uroditi plodom, jeste da pomognu timu odbrane Karadžića. Da se kroz dokaze i svedočenja prikaže puna istina o dešavanjima u Srebrenici, ali i oko Srebrenice.
Sretali ste se sa Dodikom, o čemu ste razgovarali?
- Videli smo se više puta, u raznim okolnostima i prilikama. Svaki put smo pričali o stvarima od opšteg interesa. Ima mnogo toga da se dovrši što je davno dogovoreno, ali zbog birokratije kasni.
Sarajevo strepi od FikretaHoće li Karadžić insistirati da svedoče Bil Klinton ili Bakir Izetbegović? |