Srpski recept protiv lustracije (7): Naplatio od države i odštetu
Nekadašnji direktor BIA Rade Bulatović od pre nekoliko nedelja zaposlen je u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije, a u planu je njegovo postavljenje na ambasadorsko mesto u nekoj od istočnoevropskih zemalja.
Nije na odmet vratiti se neku godinu unazad. Bulatović je i u prošlosti, pred raspad SFRJ, bio zaposlen u Saveznom sekretarijatu za inostrane poslove. Službovao je u konzulatima u Istanbulu i Rimu. Za vreme dok je bio u Rimu vezana je afera s krađom tašne sa oko 50.000 dolara iz automobila u kome se pored šofera i računopolagača nalazio i Bulatović. Svi su vraćeni za Beograd, ali niko nije pozvan na odgovornost. Otpušten je iz SMIP-a nakon petooktobarskih promena, ali je avanzovao u savetnika!
Od 2000. do marta 2003. bio je savetnik za bezbednost Vojislava Koštunice u predsedničkom kabinetu. Nakon ubistva Zorana Đinđića, Bulatović i Aca Tomić uhapšeni su zbog sumnje za udruživanje radi neprijateljske delatnosti. Vlada je tada tvrdila da su se Tomić i Bulatović tajno sastajali sa Dušanom Spasojevićem i Miloradom Lukovićem Legijom. Bulatović je posle tri meseca pušten, a optužbe su povučene. Dobio je odštetu zbog nezakonitog privođenja.
Za Bulatovića je vezano spektakularno hapšenje bivšeg potpredsednika Vlade Momčila Perišića u motelu "Šarić", marta 2002. Tadašnji načelnik Generalštaba Nebojša Pavković posle je tvrdio da je Bulatović, tada savetnik Koštunice, samostalno koordinirao hapšenje, mimoilazeći službene vojne kanale. Bulatović je ocenio hapšenje Perišića kao "uspeh jedinstvenog sistema bezbednosti zemlje". Danas se nada da će tu istu zemlju predstavljati u Evropi.