Srpski recept protiv lustracije (4): Država ogrezla u greh
Političke partije se uplašile da čišćenjem društva od mita, korupcije i kriminala ne očiste sebe sa političke scene. Olgica Batić, poslanik Demohrišćanske stranke u parlamentu, tvrdi celo društvo treba da se lustrira, počev od svakog pojedinca. Smatra da to nije moguće sprovesti za godinu dana, ali smo to znali i pre skoro 10 godina, doneli zakon, a nismo uradili ništa.
- Lustracija u pravom smislu reči znači očistiti se od grehova. Srpsko društvo, čini mi se, ima puno grehova samo nikako da počne da se čisti od njih. Gorak ukus u ustima ostavlja činjenica da zakon postoji, a ne primenjuje se. Apsurd je i to što nikad, u
nijednom slučaju nije primenjen. Vlada Zorana Đinđića je zagovarala da Srbija dobije ovaj zakon, onda su odustali.
Nemoralne sudije- U vreme kada sam bio ministar pravde i kada sam pokrenuo inicijativu da se lustrira 200 sudija koji su bili umešani u izbornu krađu i korupcionaške afere, napali su me da se mešam u nezavisno sudstvo. Lustracija nije sprovedena, jer nije bilo političke volje i sada će nas da lustriraju oni koji je trebalo sami da budu lustrirani - izjavio je jednom prilikom Vladan Batić. |
- Naša stranka je ostala usamljena u težnji da počne da se sprovodi. Tada je još bilo jasno, da su demokratski principi o kojima se pričalo petog oktobra iznevereni - objašnjava Batićeva.
Predlagač zakona bilo je Ministarstvo pravde za vreme mandata Vladana Batića. Uskoro Zakonu ističe rok.
- Sasvim sam sigurna, da je došlo do čišćenja, mnoge političke partije danas ne bi postojale. Ne preostaje mi ništa drugo nego da verujem, da je bar ova sadašnja najava borbe protiv kriminala i korupcije istinita. U avgustu 2013.
- Zakon prestaje da važi. Doći ćemo u situaciju da će Srbija biti možda jedina zemlja na svetu koja je donela neki zakon, a nikada ga nije primenila. Ako se to desi, mislim, nama zasigurno nije mesto u Evropskoj uniji - smatra naša sagovornica.