Zašto su srpski mediji na Kosovu nevidljivi (4): Novinar s međunarodnom dijagnozom
Kada sam Bernara Kušnera upitao za Žutu kuću i trgovinu organima upitao me da li sam normalan i uputio na lečenje, kaže novinar Budimir Ničić.
Ko prolazi centrom Prištine, čuće gotovo sve svetske jezike, a srpski retko, iako je pored albanskog službeni jezik na Kosovu.
- Kada kosovske institucije i koriste srpski jezik, to je u najvećem broju slučajeva neki nakaradan, nerazumljiv srpski, mešavina sa hrvatskim i lošim engleskim jezikom. Na primer, da li vam nešto znači reč "minoritet"?! Čak i sajtovi Ministarstava na čijem su čelu Srbi su ispisani katastrofalnim jezikom. Srpski jezik se pretvorio u šaptanje u lokalnim seoskim kafanama. Upravo zato sam odlučio da napravim emisiju Slobodno srpski, gde su istina i profesionalnost moja sigurna zaštita da ću još dugo tako moći da govorim - kaže Budimir Ničić, autor i voditelj političke emisije, koja se svake nedelje emituje na Nezavisnoj srpskoj TV mreži, koju čine TV Puls iz Šilova, TV Mir iz Leposavića, TV Most iz Zvečana, TV Herc iz Štrpca i Produkcija New Press iz Čaglavice.
Slobodno srpski je prema poslednjim istraživanjima najgledanija emisija na KiM na srpskom jeziku na nedeljnom nivou. Nedavno je proslavila dve godine emitovanja i za 90 emisija ugostila gotovo sve ličnosti koje kroje politiku i društvene odnose Srba i Albanaca.
Bez podrške Srbije
|
Budimir Ničić je beogradskim medijima postao poznat po pitanju francuskom diplomati Bernaru Kušneru o trgovini organima.
- Eto, ja sada mogu da se pohvalim da sam čovek sa međunarodno priznatom dijagnozom, i to od strane prvog čoveka Lekara bez granica. Kušner me pitao da li sam normalan i uputio na lečenje. Možda je zbog toga moja emisija gledana i u dijaspori - kroz šalu dodaje Ničić. U svakoj šali ima pola istine, jer emisiju gledaju i Srbi u SAD i Kanadi.
Slobodno srpski je predstavljena i na ovogodišnjem Sajmu knjiga, u okviru programa Kancelarije za Kosovo i Metohiju, ali, kako kaže autor i voditelj, razočaran je koliko su malo beogradski mediji zainteresovani da čuju u kakvim uslovima rade kosovske kolege.
- Kada sam odlazio u Beograd, bio sam pun elana i volje da predstavim ono što radimo u TV Mreži, iako me je kolega upozorio da ću se razočarati. I bio je u pravu! Osim naših prijatelja, apsolutno niko iz medija nije došao da vidi kakve programske sadržaje mi pravimo. A to je samo nastavak priče o tome koliko često u beogradskim medijima prolaze netačne informacije sa Kosmeta, iako imaju bar pet srpskih redakcija koje mogu da pozovu i provere o čemu je tačno reč. Čak i predsednika Srbije u poslednjih 20 dana sam dva puta čuo da ponavlja rečenicu da je Kosovo dobilo telefonski broj Albanije, što apsolutno nije tačno. Niti se koji medij bavio time, niti je pozvao u Prištinu da proveri. Predsednik može da bude neinformisan i da ne govori istinu, ali mediji su valjda tu da javnost obaveštavaju pravovremeno i istinito.