HAARP - strašni sud (4): Kako brod šalje SOS
Fizičar Ivan Smiljanić objašnjava kako se prekookeanskim brodovima događa da izgube radio signal jer je apsorbovan u jonosferi ili završi ko zna gde, ističući kako je, između ostalog i zbog toga, izuzetno važno istraživanje jonosfere - da se takve stvari ne bi događale.
- Jonosfera je sloj Zemljine atmosfere koji počinje na visini od oko 50 km od površine i proteže se do preko 1.000 km. Na tim visinama, atmosfera je veoma retka, vazduh je jonizovan usled sunčevog UV zračenja i često se nalazi u stanju plazme. Koncentracija slobodnih elektrona dovoljno je visoka da može da utiče na prostiranje radio-talasa.
- Osim čisto naučnih razloga, motiv za istraživanje jonosfere predstavlja i činjenica da bi bolje poznavanje jonosfere moglo da dovede do usavršavanja komunikacionih sistema, civilnih i vojnih. Svi visokofrekventni komunikacioni sistemi, poput komunikacija brodova sa obalom, aviona na prekookeanskim letovima, kao i portabl sistemi koji se koriste na udaljenim lokacijama, poput Aljaske, Antarktika i Sibira funkcionišu tako što se radio-signal odbija od nižih slojeva jonosfere, često i po nekoliko puta. Usled raznih procesa u jonosferi, može da se dogodi da se, na svom putu od prekookeanskog broda do luke, ovaj signal naprosto izgubi - da bude apsorbovan u jonosferi, ili da završi ko zna gde. Bolje poznavanje procesa koji se odvijaju u jonosferi može da pomogne da se takve stvari ne događaju.
- Radio-signali još viših frekvencija koriste se za komunikaciju sa vojnim i civilnim satelitima, kao i za sisteme kao što je GPS. Takvi signali prolaze kroz jonosferu. Ovde bi bolje poznavanje procesa u jonosferi koristilo da se, na primer, ne dogodi da vozeći kroz neko bespuće izgubite signal na vašem GPS uređaju.