"Životarenje" bivših državnika (4): Dremka Nobelovaca
Čovek koga u Rusiji optužuju, a na Zapadu hvale, Mihail Gorbačov proslavio je ove godine 81. rođendan. Lane je odlikovan i ordenom Andreja Prvozvanog. Prvi i jedini predsednik SSSR, u periodu od 1985. do 1991. godine, inače, skuplja pare za Gorbačov fond, za borbu protiv leukemije, od koje je umrla njegova supruga Raisa pre 11 godina. Gorbi, kako su ga na Zapadu zvali, živi sa ćerkom i njenim mužem i unukama.
Prošlog meseca je zadremao na samitu nobelovaca u Čikagu. Gorbačova je probudila asistentkinja. Inače, Gorbačov se nedavno založio da se napravi međunarodni sud za ekološke zločine "koji bi sudio onima koji počine ekocid, bilo da se radi o šefovima tvrtki ili šefovima vlada i država".
Većina starijih Rusa ne voli mnogo Gorbačova i tvrde da je upravo on rasturio moćni SSSR, dok mlađi ljudi u Rusiji, pokazuju istraživanja, malo znaju o liku i delu Gorbačova. Gorbačov sebe, inače, smatra socijaldemokratom, dok su ga sunarodnici u Rusiji proglasili najboljim Nemcem, koji je ispunio nemački san o ujedinjenju, a da za SSSR nije dobio ništa.
Zanimljivo je da je prva reforma predstavljena za vreme Gorbačova bila alkoholna reforma 1985, koja je zamišljena da se bori protiv široko rasprostranjenog alkoholizma u Sovjetskom Savezu. Cene votke, vina i piva su podignute, a njihova prodaja je bila ograničena. Ljudima koji su uhvaćeni pijani na poslu ili na javnim mestima se odmah sudilo.
Zabranjena su pića na javnim mestima i u vozovima, a scene konzumiranja alkohola su izbacivane iz filmova. Reforme nisu imale većeg uticaja na alkoholizam u zemlji, ali su ekonomski bile ozbiljan udarac za državni budžet. Procenjeni gubitak je oko 100 milijardi rubalja, jer se proizvodnja alkohola preselila na crnu berzu. Alkoholna reforma je bila, kažu analitičari, okidač za početak raspada Sovjetskog Saveza i duboku ekonomsku krizu.
"Životarenje" bivših državnika1. Najskuplji govornici na svetu |
Sutra - "Životarenje" bivših državnika (5): Džabe kancelarija