"Životarenje" bivših državnika (3): Kralj kikirikija
Iako je u Beloj kući proveo samo jedan mandat, Džimi Karter ostaće upamćen kao jedan od najomiljenijih predsednika SAD. Danas se ovaj vremešni penzioner, koji je zagazio u 88. godinu, bavi uzgojem kikirikija na nekoliko hiljada hektara zemlje u rodnoj Džordžiji.
Njegov Centar "Karter" radi na poljoprivrednim projektima za područje podsaharske Afrike, dok istovremeno sprovodi i zdravstvene programe za Afriku i Aziju za iskorenjivanje parazita koji izazivaju bolesti kod 10 miliona ljudi.
Džimi i Rozalin Karter i danas žive u njegovom rodnom Pleinsu. Istorijsko imanje od 12 jutara zemlje u Arčeriju, na kojem se nalazi seoska kuća i štala Karterovih, jedino je takvo imanje u Americi koje pokazuje kako su živele porodice na selu za vreme velike depresije.
Džimi, kao i njegove kolege, voli da piše memoare, pa je pre 10 godina objavio knjigu "Sat pre svitanja: uspomene na dečaštvo na selu", prisećajući se života malog, belog dečaka po imenu Džimi Karter, koji je sa porodicom pre svitanja odlazio da natovari mule i radi na poljima kukuruza i pamuka, a mnogo godina kasnije postaće 39. predsednik SAD.
Diplomirao je na mornaričkoj akademiji, ali se 1953. vratio u Pleins da bi bio pored oca koji je bio na samrti. Nepoznati farmer Džimi 1966. godine odlučio je da započne kampanju za guvernera Džordžije.
Doživeo je neuspeh, ali je pokušao opet posle četiri godine i postao guverner. Karter je prilikom same inauguracije izjavio kako je era rasne segregacije na američkom jugu završena. U svoj kabinet je uveo veliki broj crnaca, a sliku Martina Lutera Kinga držao je u kancelariji. Na predsedničkim izborima je pobedio 1976. kao kandidat Demokratske stranke.
Cilj tzv. Karterovog političkog kursa je, između ostalog, bio popraviti položaj SAD u svetu, bitno uzdrman porazom u vijetnamskom ratu. Međutim, njegova administracija je pomagala avganistanske mudžahedine u borbi protiv SSSR-a, a obilato je pomagala šaha u Iranu pokušavajući da spreči njegovo smenjivanje sa vlasti. Iako je njegova popularnost sve više opadala, Karter je 1980. nastupio kao predsednički kandidat, ali je poražen.
"Životarenje" bivših državnika: |
Zanimljivo je da je na Titovu sahranu u Beograd poslao svoju majku, ali je bio prvi strani državnik koji je došao da položi cveće na Titov grob. To je bilo u junu 1980. godine. U januaru 1981. Džimi se vratio farmerskom životu.