Drumske bande pljačkaju dijasporu
Na autoputu kroz Srbiju vreba veliki broj lopova i prevaranata, koji koristeći nepažnju naših sunarodnika iz dijaspore na Koridoru 10, pokušavaju na sve moguće načine da ih opljačkaju.
Vrlo često su mete ovih napada upravo sunarodnici iz rasejanja, koji voze automobile stranih registarskih oznaka, jer ih lopovi zamene za Turke i Grke, a glavna su meta ovih kriminalaca.
Ponekad prevare i želja za brzim novcem postanu vrlo opasne i uzrokuju gubitak ljudskih života. Dešava se da prevaranti na odmaralištima preseku kablove za ulje ili kočnice, po pravilu stranih registarskih tablica, u nameri da se posle nekoliko kilometara žrtva zaustavi, a prevaranti "nevino" ponude pomoć oko popravke i šlepovanja vozila. Međutim, postoje sumnje da se nekoliko ovakvih slučajeva završilo tragično, saobraćajnim nesrećama u kojima je bilo mrtvih.
Prema rečima Dragiše Simića, načelnika Uprave saobraćajne policije MUP-a Srbije, poslednjih godina policija je uspela da se izbori sa takozvanom drumskom mafijom, ali i dalje postoje pojedinačni slučajevi, pogotovo tokom turističke sezone, kada je put kroz Srbiju jedan od najfrekfentnijih.
- Uspeli smo da smanjimo broj pljački i prevari na srpskim putevima, pogotovo Koridoru 10, ali se ovakve stvari i dalje dešavaju. Tokom leta povećavamo broj patrola i trudimo se da se svi koji prolaze kroz Srbiju osećaju sigurno - kaže Simić.
Kako saznajemo u saobraćajnoj policiji, drumski razbojnici imaju više načina da prevare putnike.
- Najčešće su u pitanju klasične krađe iz vozila, obično na autoputu. Kradu retrovizore, prtljag sa krova, gume, sve što mogu. Obično se to dešava na parkiralištima jer tamo nema kamera i manje je ljudi. Mnogo opasnija vrsta je prouzrokovanje namernih oštećenja, izazivanje kvarova na vozilima, sečenje kablova za ulje. Puste vas da krenete, prate i čim vam stane automobil nevino prilaze da ponude pomoć, koja vas košta mnogo novca - kaže Simić.
Među najčešćim načinima za zaradu ovih kriminalaca je i kada prevaranti podesnim ključem otvore rezervoar i sipaju vodu. Pošto je ona teža, odmah padne na dno i uvuče se u motor, pa posle stotinjak metara automobil stane. Odmah se oko žrtve skupe "dobronamernici" koji nude svoje mehaničare, šlep-službu, pokušavaju žrtvi da pomognu, ali se sve plati i sa po nekoliko hiljada evra.
Treniraju pse da izazivaju nesreće!
Koliko su ovi drumski pljačkaši drski vidi se po primeru koji je za "Vesti" ispričao jedan od vlasnika kafane na autoputu u blizini Beograda, koji je godinama svedok svakakvih drumskih prevara.
Saveti iz policije
U saobraćajnoj policiji upozoravaju putnike kroz Srbiju da se pridržavaju nekoliko saveta, kako bi izbegli neke eventualne neprijatnosti tokom puta kroz Srbiju.
Stroge kontrole po putevima
Tokom letnjih meseci policija će patrolirati sa velikim brojem vozila po glavnim drumovima u Srbiji, kako bi predupredili krađe, prevare, ali i divljanje vozača. Koristiće se i patrolna vozila, ali i jedan deo neobeleženih, civilnih vozila, najčešće presretača. U policiji objašnjavaju da oni isključivo zaustavljaju automobile na sigurnim mestima, a svi ostali koji pokušavaju da vas zaustave predstavljajući se kao policija su kriminalci.
|