Tamna strana privatizacije (4): Robijaši najbolji biznis
Kompanija CCA najveći je pojedinačni privatni vlasnik američkih zatvora, čak 39 odsto kaznionica, pa je u prilici da od saveznih država otvoreno traži garancije da će popunjenost njenih objekata biti veća od 90 odsto?! Kompanija zauzvrat nudi veliki broj novih kaznionica kako bi pomogla državnom budžetu.
Jedan od 100 Amerikanaca danas je u zatvoru, što je rekord u kome je korporativni biznis prepoznao svoju šansu! O radnoj snazi u zatvorima, za koju ne važe prava kao za radnike na slobodi, brine se Unikor, profitna korporacija, koja je izrasla u 39. vladinog ugovarača sa 110 fabrika u 79 zatvorske jedinice. Robijaši rade za velike multinacionalne korporacije kao što su Motorola, Majkrosoft, Boing, Revlon, Ševron, Viktorija sikret...
Država Arizona, piše "Njujork tajms", uskoro raspisuje tender za privatizaciju devet od ukupno 10 zatvorskih kompleksa, u kojima je trenutno 40.000 robijaša. Arizona se na ovaj potez odlučila zbog budžetske stiske, kao i njene prethodnice. Novost je
Moderno roblje
|
to da Arizona ima 127 zatvorenika koji čekaju smrtnu kaznu, pa će ovo biti prva država koja prodaje svoj monopol da nekome, po zakonu, oduzme život.
Ako vas danas u Americi poseti poreska inspekcija, to je zato što je država odlučila da sprovede istragu, ali sami inspektori će najverovatnije biti iz privatne kompanije. Zasad su najveći međunarodni aerodromi u Americi u državnim rukama, ali je Centralna američka banka (Federalne rezerve) privatna svojina, pa kontrola štampanja državnog novca - ne postoji.
Gradske vlasti u Detroitu nedavno su objavile da će zbog smanjenja budžeta svakog dana sve policijske stanice biti 16 sati zatvorene za javnost. Grad je pred bankrotom, pa sprema rasprodaju od ostrva Bel do tunela Detroit Vindzor. Grad Skrenton u Pensilvaniji duguje 30 miliona dolara u platama policajcima i vatrogascima.
Nekada su javne službe u celom svetu predstavljale društvenu odgovornost, ali i kolektivno dobro svih građana. Uskoro to više neće biti ni vazduh.
Opelješena železnica
|
Tamna strana privatizacije:
|