11. mart - dan kada se pomerila cela Zemlja
Japan se pre tačno godinu dana suočio sa najvećom prirodnom, ali i nuklearnom, katastrofom modernog doba. Zemlju je prvo pogodio potres jačine devet stepeni Rihterove skale, koji je izazvao cunami čiji su talasi dostizali visinu i do 40 metara.
Kao posledica prirodne katastrofe, koja je sa lica zemlje izbrisala brojne japanske gradove i naselja, dogodila se nuklearna katastrofa u Fukušimi, čije se posledice osjećaju i danas. Ulice grada kojima je nekada hodalo hiljade stanovnika, danas su potpuno prazne.
Japanu će za oporavak trebati godine i godine dok ne obnove sva razrušena područja i dok se 125.000 raseljenih porodica konačno ne vrati kući. Uoči godišnjice katastrofe još uvek potresenim sugrađanima i celom svijetu obratio se japanski premijer Jošihiko Noda.
"Naš cilj nije samo da ponovo izgradimo Japan kakav je postojao pre 11. marta 2011., već da izgradimo novi Japan. To je istorijski izazov koji smo odlučni da prevladamo. Nećemo zaboraviti svoje voljene, prijatelje i kolege koje smo izgubili. Isto tako nećemo zaboraviti ni snažnu podršku i solidarnost koju je Japan primio od međunarodne zajednice. Time ste nas zadužili i koristim ovu priliku još jednom iskazati iskrenu zahvalnost Japana. U poslednjih 12 meseci Japan je postigao iznenađujući napredak po pitanju rešavanja posledica katastrofe i obnavljamo našu predanost učenju iz nedaća sa kojima se susrećemo. Čvrsto verujem da će ovo razdoblje neizbežno obeležiti početak snažne obnove Japana", stoji u saopštenju japanskog premijera.
Zbog razaranja i radijacije nastala je najskuplja prirodna katastrofa u istoriji čovečanstva. Prema izveštajima Svetske banke i drugih ekonomskih institucija, šteta nastala za vreme potresa, cunamija i eksplozije u nuklearnoj elektrani Fukušima procenjuje se na 210 milijardi dolara.
Ipak, ljudska žrtva je mnogo veća, Poginulo je više od 15.000 ljudi, još hiljade su povređene, a stopa samoubistava posle katastrofe je drastično porasla.