Nedelja 17. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Sreda 07.03.2012.
08:13
B. Božin - Vesti A

Srbija na samrti (4): Jeftiniji konj, nego beba

Da Karin i Bruno Lampreht nisu odlučili da imaju troje dece, postali bi milioneri. Za 14 godina su mogli da uštede 1.430.000 švajcarskih franaka, ali su ih potrošili na Klaru, Tila i Tamaru. Naravno da je ova računica lišena osećanja, ali i roditelji u bogatim evropskim zemljama brzo osete da prinova u porodici povećava mesečne izdatke.

Postoje brojni pokušaji da se izračuna koliko dete košta roditelje pre nego što postane samostalno. Poslovično pedantni Nemci su ovaj zadatak poverili državnom zavodu za statistiku, koji je izračunao da do 18. rođendana jedno dete roditelje košta u proseku 122.000 evra! U ovu sumu ne ulaze troškovi kasnijih studija, koje takođe u najvećem obimu finansiraju roditelji.


U Nemačkoj ne samo da ne postoje poreske olakšice za kupovinu pelena, bebi odeće i obuće (nemački PDV za ove artikle iznosi 19 odsto), nego su Nemci bili glavni kočničari da se u evropskim zakonima proguraju povoljnosti u tom pravcu. Neke zemlje su, međutim, uvele svoja posebna pravila, pa se tako, na primer, u Irskoj i Engleskoj ne plaća nikakav porez za dečiju odeću i obuću ispod 11, odnosno 14 godina, u Luksemburgu je ova roba oporezovana sa 3 odsto, a Poljska, Češka, Mađarska i Portugal su smanjile PDV, iako su time došle u koliziju sa evropskom pravnom linijom. Paradoks je , međutim, da u isto vreme Nemačka suprotno evropskim zakonima i dalje istrajava na poreskim olakšicama za držanje konja!

Skupa kola ili dete


Zaposleni nemački parovi bez dece, koji sebi radije priuštili skupa kola, putovanja i otmene restorane umesto da brinu o podmlatku i demografskoj krizi, našli su se ovih dana na tapetu politike. Grupa mladih demohrišćana okupljena oko Marka Vandervica zahteva da svi parovi stariji od 25 godina, koji još nisu roditelji, plaćaju određen procenat poreza na godišnja primanja. Ovaj procenat bi se prepolovio posle rađanja prvog deteta, a rođenjem drugog deteta bio bi ukinut. Kao razlog za ovaj potez navodi se sve manji broj novorođenčadi, ali i to što roditelji za svako dete do njegove 18. godine u proseku potroše jedan omanji stan.


I karijera i porodica


Da je za visok natalitet neophodno da žene mogu uspešno da kombinuju karijeru i porodicu, pokazuje i primer SAD, gde stopa nataliteta iznosi odličnih 2,1 - što je najviše posle 60-ih godina prošlog veka. Pomoć američke države roditeljima je mala, ali sistem to nadoknađuje velikim brojem mogućnosti za žene sa decom kada je u pitanju izbor posla. One mogu da rade onoliko sati koliko im odgovara, lakše da pronađu posao i mnogo im je izvodljivije da stopiraju karijeru i da je posle rođenja deteta nastave, nego što je to slučaj u Evropi.


Posle svega ne čudi da je ova zemlja na dnu lestvice sa najmanjim brojem novorođenih beba u Evropskoj uniji. Prema statističkim podacima Euroštata, u Nemačkoj rođeno 8,3 beba na 1.000 stanovnika. Evropski prosek je 10,7, a najviše beba u odnosu na broj stanovnika je rođeno u Engleskoj, Francuskoj, Irskoj, na Kipru. Kako je pokazala jedno opsežno istraživanje u Nemačkoj, razlog za mali broj novorođene dece leži u strahovima ovdašnjih parova da će izgubiti slobodu, upasti u prevelike rashode, da će prokockati poslovne šanse i slično...


Na drugoj strani, nemački socijalni sistem pokušava da raznim vidovima finansijske pomoći izađe u susret roditeljima, tako da porodica sa do dva deteta dobija "kindergeld" od 184 evra mesečno po jednom detetu, za treće se dobija 190, a od četvrtog deteta taj iznos je 215 evra. Uz to postoje dodatne poreske olakšice i nadoknade za socijalno ugrožene roditelje.


U Engleskoj se u istraživanjima koliko košta dete došlo do sume od 186.000 engleskih funti ili oko 220.000 evra, koje treba po nasledniku izdvojiti do njegovog 21. rođendana. Ovaj iznos postaje mnogo veći ako dete pohađa privatnu školu i može dostići i vrtoglavih 420.000 evra pre nego što se dobije diploma. Po stavkama najviše para odlazi na školovanje i zdravstvenu zaštitu, gotovo polovina ukupne sume, zatim dolazi hrana, pa odeća i novac namenjen zabavi. Englesko dete, po statističarima, dobije do punoletstva oko 5.500 funti džeparca.


Istraživanje u Švajcarskoj je pokazalo da se izdaci za dete oko 819 franaka mesečno u porodicama koje imaju jedno dete. Oni koji imaju dva deteta mogu i da uštede, jer tada jedno dete troši 1.310 franaka mesečno, odnosno 655 po detetu, te je tako i u bogatoj Švajcarskoj isplativije imati više dece. Rođenje bebe često znači i drastično smanjenje prihoda, ne samo zbog troškova, već i zbog toga što se često dešava da majke napuste posao da bi se posvetile detetu.  

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
  • 2024 © - vesti online