Za datum daju i sever Kosmeta
Srbi sa severa Kosmeta, pored pritisaka Albanca i Euleksa, sada su izloženi i brojnim ucenama koje stižu - iz Beograda. Sagovornici "Vesti" tvrde da je Srbija spremna da se odrekne institucija na severu Kosmeta u zamenu za dobijanje datuma pregovora za članstvo u Evropskoj uniji.
Da situacija u južnoj srpskoj pokrajini ide u tom pravcu može da posvedoči svako ko ovih dana na Kosmet uđe iz uže Srbije preko prelaza Brnjak i Jarinje. Od Euleksa svaki putnik "na granici" dobija pisano upozorenje da je dužan da plati carinu i akcizu, a narednih dana trebalo bi da zaživi i plaćanje obaveznog osiguranja za sva vozila koja iz Srbije ulaze na teritoriju "susedne države".
Planom koji je sačinjen još 2009. godine, a s kojim se Srbija složila, sva akcizna i takozvana komercijalna roba na Kosovo će ulaziti preko Merdara, nešto od ove robe prolaziće i preko Brnjaka, ali će morati na carinjenje u južnu Kosovsku Mitrovicu.
- Preko Jarinja će moći samo putnička vozila koja prevoze robu u vrednosti do 175 evra. U praksi, ovo će značiti da će sve biti pod kontrolom Albanaca, da ćemo dažbine plaćati nezavisnom Kosovu i da ćemo naftu, na primer, morati da uvozimo ne preko naših preduzeća, već uz posredovanje Albanaca, što će drastično povećati cene, a izazvaće i nestašice i negodovanje naroda na severu Kosmeta - kaže Bojan Jakovljević, preduzetnik iz Leposavića.
Integrisana carinaNa prelazima se trenutno nalaze policajci i carinici Euleksa i "nezavisnog Kosova". |
- Ni tu neće biti kraj našim mukama, pripremaju nam se još gore stvari: izvesno je da će neposredno pred održavanje izbora Srbija dobiti i datum za pregovore za članstvo u EU, a to će morati da "plati" prekidom platnog prometa na Kosovu i Metohije, što će odmah proizvesti ukidanje većine srpskih institucija. Škole i zdravstvo će ostati u nadležnosti Srbije, ali će plate prosvetnim radnicima Srbija uplaćivati preko Prištine. Pošto su zarade prosvetara - Albanaca u proseku oko 180 evra, i plate Srba će biti svedene na taj nivo, biće problema i s isplatom penzija, Srbija će davati mnogo novca, a raspoređivaće ga vlada Hašima Tačija, ne piše nam se ništa dobro, ni Srbiji, ako sve ovo zaživi, bez obzira na sve priče o Evropskoj uniji, neće biti dobro. Dok Srbija postane ravnopravan član Evropske unije biće svedena na beogradski pašaluku - dodaje Jakovljević.
Dragan Pavlović iz Jarinje objašnjava da su Srbi do sada bili upućeni na opštinu Raška.
- Tamo smo išli na pijacu i prodavali stoku, mleko, sir i kajmak, kupovali brašno, stočnu hranu, veštačko đubrivo.... Sad više ni prase ili jagnje, ako ga ne prodamo u Raški, bez carine nećemo moći da vratimo kući - zaključio je Pavlović.
Nemoćni protiv EU, Tačija i BeogradaVlasnik trgovinske radnje iz okoline Zvečana Mirko Virijević kaže da i dalje robu prebacuje "preko brda", alterntivnim putevima. |
Džaba glasali na referendumu
Sednica Skupštine opštine Leposavić na kojoj je trebalo da se verifikuju rezultati nedavno održanog referenduma juče nije održana jer nije bilo kvoruma. Pošto referendum nije dobio verifikaciju odbornika Skupštine opštine, smatra se nevažećim.
Odbornici opozicije kažu da je bojkot naručen iz Beograda i da se na sednici nisu pojavili odbornici Demokratske stranke i Socijalističke partije Srbije koji čine skupštinsku većinu.
Ogromni pritisciOčekuje se da sa verifikacijom rezultata referenduma u Zvečanu, Zubinom Potoku i Kosovskom Mitrovici neće biti problema jer je tamo opozicija u ubedljivoj većini. Međutim, i u ovim opštinama pritisci su ogromni, ljudi se kolebaju, pa su moguća razna iznenađenja. |
Zanimljivo je da su sednicu bojkotovali i neki odbornici SPS-a koji su glasali za održavanje referenduma i koji su organizovali izjašnjavanje građana i sami s porodicama glasali na referendumu. Podsetimo, predsednik opštine Branko Ninić i odbornik Demokratske stranke su od početka bili protiv izjašnjavanja građana na severu Kosmeta.
Opozicija u Leposaviću će ponovo pokušati da zakaže sednicu Skupštine opštine i verifikuje rezultate referenduma: neizvesno je da li će u tome uspeti jer će se pritisci iz Beograda na odbornike DS-a i SPS-a dodatno pojačavati, pod pritiskom su i odbornici nekih grupa građana i manjih lokalnih partija.
Inače, u ovoj opštini DS i SPS vladaju tankom većinom, sa samo dva glasa više od opozicije.