Tužakanje kao srpski hobi (2): Po pravdu samo s advokatom
Reforma pravosuđa trebalo je da vrati poverenje građana u pravosudni sistem, ali je umesto toga pravda postala skuplja i nedostupnija. Poskupele su sudske takse i daleko su više nego u državama sa boljim standardom, kaže za "Vesti" Dragana Boljević, predsednica Društva sudija Srbije.
Priznajući da nikada ne bi volela da se nađe pred sudom, svima koji su u toj situaciji savetuje da se naoružaju strpljenjem i novcem za angažovanje stručne pomoći, jer niko bez advokata neće moći pred sud, prema novim zakonima o parničnom i o krivičnom postupku. Sud više ne utvrđuje istinu, već same stranke nude dokaze, za šta je potrebna prethodna dobra priprema. Takve izmene bi mogle da pogode naročito srpske dijasporce, koji više neće moći da angažuju rođake i prijatelje da ih zastupaju. Kako stvari sada stoje, oni koji nemaju novca teško mogu da očekuju pravdu.
- Stranke će morati da angažuju isključivo advokate, pa će oni koji ne mogu da plate ostati bez pravne zaštite. Verovatno da je zakonodavac tom izmenom želeo da ubrza sudski postupak, jer se pretpostavlja da će advokati znati kako da se ponašaju pred sudom. Ne samo što je ovo rešenje sporno s aspekta ustavnosti, već se mora imati u vidu je u ovoj zemlji skoro četvrtina građana nezaposlena. Ta ideja bi imala smisla da je pre toga ustanovljen odgovarajući, kvalitetan, dostupan i uhodan sistem besplatne pravne pomoći. Dok to profunkcioniše, ko živ, ko mrtav - objašnjava Dragana Boljević.
Tužakanje kao srpski hobi: |
Još jedan način na koji se pravda udaljava od građana jeste uskraćivanje žalbe zbog nepotpunog ili pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja u sporovima do 3.000 evra vrednosti i revizije u sporovima do 100.000 evra vrednosti.
- Retki su predmeti u kojima je vrednost predmeta spora viša od 100.000 evra, a samo u takvima može da se dođe do najvišeg suda u državi. I granica za osporavanje pogrešnih činjeničnih zaključaka je izuzetno visoka, za razliku od Holandije ili Nemačke gde je upola manja. Uporedite primanja u tim državama i u Srbiji - ističe Dragana Boljević. - Stanje je takvo da sudije ne stižu da posvete dužnu pažnju ni novim zakonima, pa ni predmetima, a od njih se očekuje da donose sve više odluka u što kraćem roku, bez obzira na kvalitet. Tako se rešavaju predmeti, ali ne i stvarni problemi. Poverenje građana ne može se time vratiti, jer se njihovi problemi rešavaju olako i nepravično. Daleko od toga da je reforma dala dobre rezultate i da su postignuti oni ciljevi koji su proklamovani.