Kafana kao institucija kulture (3): Šta vole današnji političari?
Tradicija odlaska u kafane i dalje postoji, samo što većina tadašnjih mehana nije ono što je nekad bila. Sve više je urbanih restorana, a naši političari umeju da zađu i u one stare.
Tako stanovnici Gornjeg Zemuna često imaju priliku da se mimoiđu s crnim limuzinama, jer se tik uz Dunav nalazi restoran Šaran, jedno od omiljenih gnezda srpske kulturne i političke elite. Najčešći gost ovog uglednog lokala je lider LDP-a Čedomir Jovanović.
Kao jedan od najmlađih članova Vlade, ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić vodi i najbogatiji noćni život, pa je čest posetilac prestoničkih klubova i kafića, poput Stefana Brauna i Supermarketa.
Da li zbog brojnih obožavateljki u Silikonskoj dolini, gde voli da zađe, ili nečeg drugog, tek Jeremić u noćni provod ume da povede i telohranitelje.
Kad je o socijalistima Ivice Dačića reč, na mapi omiljenih lokala svakako su restoran "Novak", našeg teniskog asa Novaka Đokovića, i Sokače. Ruku na srce, funkcioneri SPS-a, kao i svih drugih partija, umeju da se opuste i u čuvenim beogradskim restoranima Vuk i Franš.
Ministar za KiM Goran Bogdanović relaciju Beograd-Kosovo najradije prekrati u restoranu Kod Mira u Bogutovačkoj Banji. Čorbu tu pojede i Velimir Ilić, ali i Čedomir Jovanović.
Boris Tadić najviše voli Zaplet, u kome je predsednik jedan od najredovnijih gostiju. U ovaj restoran ume da navrati i potpredsednik Vlade Božidar Đelić.
Šef države i premijer Cvetković vole da ručaju s pogledom na reku, pa su viđeni gosti u prestoničkom restoranu Iguana, na pristaništu.
CAREVA ĆUPRIJA Nije za ministra pozorište
Bekrija na oca: Milutin Mrkonjić i Milenko Milić
Ministra za infrastrukturu Milutina Mrkonjića zatekli smo u restoranu Careva ćuprija i on za "Vesti" kaže da ne voli pozorište i bioskope, ali je do sada obišao preko 30.000 kafana.
Nikada nisam bio mangup, švaler, ali jesam boem. Od Slavije do Bulevara mogli ste tamo da me nađete. Tu bekrijašku crtu sam nasledio od oca. Mala Slavija, Velika Slavija, Trandafilovići, Lovac, Orač...
Ma, sve kafane su bile moje. Na uglu Njegoševe i Borisa Kidriča, a ko zna kako sada zovu tu ulicu, bila je čuvena kafana Vardar. E, tu sam jeo prve ćevape u životu i nigde nikada bolje nisam probao - kaže Mrkonjić
|
KAFANA SINĐELIĆ
Osnovali dve vlade
U restoranu Sinđelić političari su vodili pregovore i nakon noći provedenih za kafanskim stolom osnovale su se čak dve vlade.
To nije obeshrabrilo vlasnika ovog restorana Mikija Avramovića da političarima kada svrate na ručak predloži da ne vode telohranitelje.
- Kada političari dolaze, uvek ih zamoli da ne uvode telohranitelje. U suprotnom, to je tužna slika. To nije slika srpske kafane. Čovek jede, a dvojica mu stoje iznad glave. I zamislite kako se osećaju ostali gosti. Od kafane nisam želeo da napravim pozorište, i ne dozvoljavam političarima da uvode obezbeđenja kada dolaze na ručak.
Skoro sam napravio VIP salon, pa će ubuduće političari i biznismeni imati poseban deo i ulaz da ne ometaju ostale goste. Kod mene su svi jednaki i ravnopravni. Imam jelovnik od preko 200 jela i cene su takve da se niko ne oseti da nije dobrodošao. Raduje me što u moju kafanu dolaze elitniji gosti, a srce mi zaigra kada nedeljom vidim babu da je dovela unuke na ručak - kaže vlasnik Sinđelića za "Vesti".
ZNAK PITANjA Popovi pokvarili ime
Kafana Znak pitanja
Zvanično Znak pitanja je najstarija beogradska kafana koja i danas radi. Promenila je mnoge vlasnike.
Sredinom 19. veka vlasnik je bio Naum Ičko, trgovački konzul kneza Miloša.
Posle 1878. vlasnik postaje hećim Toma, poznati ustanički vidar. Sa vlasnicima se menjaju i imena.
U vreme dok je gazdovao jedan Užičanin zvala se Kod pastira. Novi vlasnik ju je nazvao Kod Saborne crkve, ali se ime nije dopalo crkvenim vlastima pa je posle samo nekoliko sati uklonjeno.
Na tabli je, u nedostatku imena, privremeno stavljen znak pitanja, koji je ostao do danas. Podignuta je na inicijativu kneza Miloša Obrenovića, a sam je u nju često svraćao Vuk Stefanović Karadžić. Bila je prvo čitalište "Srpskih novina" i mesto gde se prvi put pojavio bilijarski sto. |
SKADARLIJA
Piće mu spaslo život
Đura Jakšić, Tin Ujević, Branislav Nušić, Stevan Sremac, Čiča Ilija Stanojević ceo vek su proveli u Skadarliji.
Janko Veselinović se poverio prijateljima kako mu je kafana Tri šešira spasla život.
Jedne kišne večeri trula greda, koja je držala krov nad pesnikovim krevetom, srušila se na postelju.
Pesnik je prošao nepovređen jer se ova nezgoda zbila pre ponoći, dok je on boravio u Skadarliji.