Naš narod je ubijen u pojam
Budžet za narednu 2012. godinu je krajnje nerealan i biće pravo čudo ako Srbija ostane na planiranom deficitu od 140 milijardi dinara. Smatram da nas sledeće godine ili u krajnjem slučaju u 2013. godini čeka finansijski slom, kaže za "Vesti" prof. dr Mlađen Kovačević.
Policajci su štrajkovali tražeći veće plate. Hoće li biti većih protesta u zemlji?
- S obzirom na izuzetno teško stanje u privredi logično je očekivati socijalne proteste, naročito pred izbore, kada će mnogi tražiti kakve takve povišice. Opet, poznato je da je Srbija po odlivu mozgova na samom svetskom vrhu, da su mladi bez posla, da su u apatiji. To je onaj faktor na koji vlast računa - na apatično stanovništvo koje se ne buni. Ovde je narod ubijen u pojam, nesposoban da veruje da može biti bolje.
Smatrate da je planirani manjak u državnoj kasi od 1,4 milijarde evra neodrživ?
- Sve ukazuje na to da je reč o nerealnom optimizmu, jer industrijska proizvodnja u našoj zemlji pada od maja, izvoz je sve tanji, poljoprivreda je u vrlo lošem stanju, promet u prodavnicama je pao za 16 do 17 odsto, a dug zemlje raste. Spoljni dug je dostigao 24 milijarde evra i smatram da idemo ka dužničkoj krizi.
Dinar precenjenI dalje se nastavlja politika precenjenog dinara, od početka godine vrednost dinara je precenjena za devet odsto. Stoga naši ljudi koji dobijaju evre od svoje rodbine bivaju oštećeni prilikom menjanja u dinare, ocenjuje dr Kovačević. |
Postoji li opasnost da neće biti dovoljno novca u budžetu za isplatu penzija?
- Da bi mogla da isplaćuje penzije bar do izbora Vlada će nastaviti da se zadužuje, jer neće dozvoliti da najstariji sugrađani, koji su i najrevnosniji glasači ostanu bez penzija. Mada je veliko pitanje hoće li biti dovoljno novca za penzije. Ova Vlada je postala narkomanski zavisna od uzimanja kredita i pri tome ne pita kolika je kamata na zaduženje. Svejedno im je da li je devet ili 10 odsto. Da bi krpila rupe do izbora, zaduživaće se na sve strane, a šta će biti posle izbora to nikoga ne zanima.
Ipak, građanima se poručuje da je budžet antikrizni....
- Nema toga šta političari neće reći kad osete da bi mogli da budu smenjeni ili izgube izbore. Reći će ono u šta ni u snu ne veruju i držaće se one narodne - obećanje ludom radovanje. Posle će da smisle 300 razloga zbog čega se njihova obećanja o boljem životu nisu ostvarila. Pre dve godine su mrtvi hladni poručili da je za naše ekonomske jade kriva svetska ekonomska kriza, sada će reći da nas je ojadila kriza u Italiji. Najlakše je reći - krivi su drugi, a eto mi smo dobro radili. Nema morala u politici, nema ga više ni u crkvi, a kamoli u politici. Nikad ga nije ni bilo, a danas ga baš nema.
Drugim rečima, deficit će biti još veći. Kako će to prihvatiti MMF?
- Manjak u državnoj kasi biće dakako veći od ovog planiranog i MMF će to morati da prihvati. Plašim se da bi u slučaju povlačenja većeg kredita od MMF moglo biti i političkih uslovljavanja prema našoj zemlji, jer je opšte poznato da je MMF pod velikim uticajem SAD.
Dijaspora nas održava u životuDosad su nas debelo izvlačile devizne doznake naše dijaspore? |