Nedelja 17. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
2
Nedelja 18.12.2011.
12:01

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/helpers/Authoralias.php on line 10

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/helpers/Authoralias.php on line 10

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/scripts/open/news.phtml on line 73
A

Zubin Potok na udaru zbog Gazivoda

Kada je pre četiri decenije završena brana Gazivode na Ibru kod Zubinog Potoka, potopljeno je na hiljade hektara plodne zemlje u Ibarskom Kolašinu, a oko 8.000 Srba moralo je da napusti svoja ognjišta. Čitave porodice tada su, po nalozima separatističkog rukovodstva u Prištini, tovarene u kamione i bez igde ičega ostavljane na ledinama oko Kraljeva i Kragujevca.

Zvanično, brana je podignuta iz dva razloga: da centralno Kosovo dobije dovoljno vode, a elektroprivreda u Pokrajini više struje. Nezvanično, i da se Srbi proteraju sa ovih prostora.

Brana na jezeru Gazivode


 

U Zubinom Potoku je izgrađena hidrocentrala snage 35 megavata, a hidrosistemom Ibar-Lepenac oko 380 miliona kubnih metara vode, koliki je kapacitet jezera Gazivode, odvodi se u Kosovsku Mitrovicu, Vučitrn, Prištinu i druge kosovske gradove. Najviše vode koristi se u termoelektranama Obilić 1 i Obilić 2, koje ne bi ni mogle da proizvode struju i isporučuju ugalj bez akumulacije Gazivode.


- Raspolažemo jednim od najznačajnijih resursa na Kosovu i Metohiji, a od jezera, brane i hidrocentrale, zbog kojih smo svojevremeno ostali bez polovine najplodnijeg zemljišta u opštini i hiljada stanovnika, nemamo ništa.

Slaviša Ristić sa jednim od komandanata Kfora

Po nekim našim saznanjima, hidrocentrala u Gazivodama i hidrosistem Ibar-Lepenac godišnje inkasiraju od šest do deset miliona evra, a sve te pare ostaju u Prištini koja neopravdano ubira naše ogromno bogatstvo - kaže Slaviša Ristić, predsednik opštine Zubin Potok.


Zbog jezera i brane Gazivode, žitelje Zubinog Potoka mnogi sa pravom nazivaju "bogatim siromasima".


- Činili smo sve da preuzmemo gazdovanje ovim ogromnim privrednim i ekonomskim resursom, ali i u Prištini se lako ne odriču jezera Gazivode koje im donosi ogromne pare. Pošto su mnoge od evropskih sila bacile oko na kosovske rezerve uglja, od dolaska međunarodnih snaga na Kosovo i Metohiju na meti smo Kfora, UNMIK-a, Euleksa i Vlade takozvane države Kosovo - ističe Miodrag Andrić, predsednik "opštinske vlade" u Zubinom Potoku.


U Zubinom Potoku naglašavaju da se sve moglo završiti dok je Srbija imala vlast na Kosovu i Metohiji ali tada, na žalost, nije bilo sluha za ovdašnje apele i zahteve. Sada je mnogo teže, jer Albanci i Zubin Potok smatraju delom "nezavisnog Kosova" i dobro znaju koliko vrede brana, hidrocentrala i jezero Gazivode, dodaje Ristić.


- Šta god da se dogodi, mi ostajemo ovde, a jezero i branu Gazivode uvek ćemo smatrati naašim bogatstvom kojim mi treba da upravljamo. Nemamo ništa protiv da voda i struja i ubuduće odlaze u Prištinu i druge kosovske gradove, ali to mora da se plati. Sa godišnjim prihodom od nekoliko miliona evra, Zubin Potok bi brzo rešio sve probleme - smatra Andrić.

Zveckaju oružjem

 

Kad god su Srbi zatražili da preuzmu gazdovanje jezerom i branom Gazivode, a posebno od kada su zapretili da će "zavrnuti slavine", Kfor je "na jezeru" i u Zubinom Potoku organizovao nekakve "vežbe", nadletanja helikopterima i slično. Sve sa ciljem da zaplaši ovdašnje stanovništvo i opštinsko rukovodstvo. To čini i sada stalnim nasrtajima na Zupče, Jagnjenicu, Brnjak..., ali nailaze na najžešći otpor čvrstih i upornih Kolašinaca. Ishod ove borbe još je neizvestan.

POVEZANE VESTI

Nedelja 18.12.2011. 13:40
Otvarajte tu branu nek opere i odnese siptare u Albaniju ,ionako Srbima stalno ukidaju struju,
Utorak 20.12.2011. 19:05
U doba Jugoslavije, to je izgradila SR Srbija, tako da to pripada danas drzavi Srbiji. Nisu to Siptari izgradili onakvi nepismeni i neobrazovani, siromasni. To je srpskoi treba da ostane srpsko. Kraj price....Jebem li im majku.. UFFFF
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
  • 2024 © - vesti online