U čemu je sve Srbija najgora (6): Putevi gori od ratišta
Stotine miliona evra troše se na održavanje puteva u Srbiji, a oni su i dalje išarani crnim deonicama, u saobraćajnim nesrećama tokom samo jedne godine život izgubi između 800 i 1.000 ljudi, a teške telesne povrede zadobije čak 15.000 osoba.
Najgori su putevi u Pirotskom okrugu, pokazalo je istraživanje Međunarodne asocijacije za bezbednost puteva. Međunarodni program za ocenu puteva u Srbiji (IRAP) ocenio je da samo jedna deonica na Koridoru 10 zaslužuje prelaznu ocenu, dok je Svetska banka srpske puteve stavila na 134. mesto po kvalitetu i vrednosti na planeti.
Prema oceni Svetske banke, putevi u Srbiji su po kvalitetu i bezbednosti tek na 134. mestu na listi Svetske banke, a njihova vrednost procenjuje se na 13 milijardi dolara.
S druge strane u kasu Puteva Srbije, preduzeća koje odgovora za stanje puteva u zemlji, godišnje se slije najmanje 300 miliona evra.
Taj prihod je oko 150 miliona od naplate putarine, odnosno oko 180 miliona od akciza. Na pitanje gde odlazi sav taj novac, u tom preduzeću kažu da se ulaže u klizišta, projektovanje koridora 10, magistralnih puteva...
U čemu je sve Srbija najgora
|
Da bi se redovno održavalo svih 11.000 kilometara puteva, potrebne su bar dve milijarde evra godišnje, i onda bi putevi sigurno bili dobri. U puteve ništa nije ulagano 20 godina. Rađeno je uglavnom ono što je finansirano od evropskih banaka - tvrde u tom preduzeću.
Situacija nije sjajna ni kada je reč o gradnji novih puteva. Za tri godine izgrađeno je svega 60, za sedam godina 144 kilometra. Izgradnja puteva opterećena je korupcijom, a projekt izgradnje evropskog koridora 10 zapao je u brojne neregularnosti.
Profesor Saobraćajnog fakulteta u Beogradu Milan Vujanić kaže da su nas na tako lošu poziciju doveli teška ekonomska situacija i sankcije, zbog čega nismo mogli da pratimo zemlje u okruženju i ulažemo u saobraćajnu infrastrukturu.
- A kada su pare počele pristizati iz evropskih fondova, Srbija nije imala spremne projekte ni završenu eksproprijaciju zemljišta kojim će ići novi putevi, pa se izgradnja rastegla. Setimo se, o završetku izgradnje Koridora 10 pisalo se pre početka Olimpijade u Grčkoj, pa su rokovi pomereni do neke sledeće, i opet sledeće. Ako izgradnja glavne saobraćajnice napreduje tako sporo za koju su obezbeđena sredstva, šta da se očekuje od popravke ostalih puteva za koje nema para ili nema dobre liste prioriteta u trošenju novca - kaže Vujanić.