Sreda 1. 5. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Nedelja 11.09.2011.
13:09
S. M. Tomić - Vesti A

Zidovi pored kojih ljudi plaču

Na planeti postoje 24 zida, koja su podignuta od 1974. do 2006. radi sprečavanja terorizma, navale ilegalnih iseljenika, izbeglica i dilera droge, ili su se nacije toliko zakrvile zbog vere da jedino kamen može da razdvoji bogove.

Kad je ministar policije Ivica Dačić izjavio da Albanci pokušavaju na severu Kosova da naprave Berlinski zid, aplaudirali su mu oni koji već godinama tvrde da Srbiju od Albanaca može da spase samo bedem.

Iako je čovečanstvo još 1948. probilo zvučni zid, kamenih zidova koji razdvajaju narode nikad se nije rešilo. Danas na planeti postoje 24 zida, koja su podignuta od 1974. do 2006. radi sprečavanja terorističkih napada, navale ilegalnih iseljenika, izbeglica i dilera droge ili su se nacije toliko zakrvile zbog vere da jedino bedem može da razdvoji bogove.


Berlinski zid, iako su od njega ostali samo komadi, ostao je simbol ideoloških podela. Kao neprobojni bedem između kapitalizma i socijalizma počeo je da niče malo posle ponoći 13. avgusta 1961. Ni danas istoričari ne mogu da se slože gde je postavljena prva cigla.

Nemačka je ponovo ujedinjena 29 godina kasnije, a zid je postao simbol izgubljene istorije. Danas istočni Nemci, čak 83 odsto, tvrde da i dalje postoji nevidljivi zid između dve Nemačke, iako su od 155 kilometara ostala su samo tri kilometra zida na različitim lokacijama u Berlinu. Veći deo zida je srušen u opštoj euforiji ujedinjenja, a vlada je 2006. godine odlučila da se ostaci poprave i sačuvaju.

Miki i Šilja u Bagdadu

Kako je Berlinski zid pao 1989, tako se raspala SFRJ. Poznavaoci istorijskih prilika kažu da sada plaču i Nemci i bivši Jugosloveni, koji su 90-ih sami podigli nevidljive zidove koje više niko ne može da preskoči.

A svet se zazidavao još u staroj eri, od Jerihonskih zidina navodno iz 9. milenijuma p.n.e jer se Jerihon smatra prvim gradom na svetu; zidove Troje iz 13. veka p.n.e, Veliki kineski zid, podizan od 220. p.n.e. do 18. veka, za koji još važi mit da je vidljiv s Meseca; Hadrijanov zid iz 122. n.e. od Severnog do Irskog mora; zid sa 82 tornja podignut 1090. na tadašnjoj hrišćansko-muslimanskoj granici u Avilji, gradu pogubljenja prvog jeretika; zid u Jerusalimu, koji je 1538. podigao Sulejman Veličanstveni, radi zaštite od krstaša.

Prepreka od krvi

 

Kineski zid se prostire od srednjoazijskih stepa do obala Žutog mora. Prema najnovijim podacima, Kineski zid se pruža na više od 8.800 kilometara, ali precizna dužina se još ne zna zbog novih delova koje arheolozi iz dana u dan otkrivaju. Visina zida je od 10 do 16 metara, a širina osam metara. Mongolima uglavnom nije bio nikakva prepreka.

 

Zbog burne istorije kineskog naroda, neki delovi zida starog 2000 godina su srušeni, neki nestali, a neki ponovo izgrađeni. Nastao je zbog odbrane carstva, a danas je simbol moderne Kine. Reči pesme "Pohod dobrovoljaca" iz 1935, koja je sada himna Kine, govore o novom zidu od mesa i krvi koji bi trebalo da stvore kineske patriote licem u lice s neprijateljskom invazijom.


Među barijerama novog doba je zid koji su Izraelci podigli 2002. na liniji razdvajanja s Palestincima; prolaz u Rafi (1979); Marokanski zid protiv gerilaca u Zapadnoj Sahari (1991); Linija mira u Severnoj Irskoj 60-ih godina prošlog veka nazvana je "poslednji zid Evrope"; zid u Bagdadu koji su Amerikanci podigli 2006. i islikali Paju, Mikija i Šilju; bodljikava ograda u španskom afričkom posedu protiv podsaharskih izbeglica; ograda u Kašmiru iz 90-ih prošlog veka; granica dve Koreje; zid koji od 1974. razdvaja turski i grčki deo na Kipru. Tu je i 1.250 kilometara duga betonsko-žičana ograda na granici Meksika i SAD iz 2006.

Evropa kao obećana zemlja

U teoriji svaki zid može da se preskoči, a to često potvrđuje i praksa. "Pokažite mi 15 metara visok zid i ja ću vam pokazati 16 metara visoke merdevine", rekla je pre nekoliko godina američka ministarka državne bezbednosti Dženet Napolitano komentarišući masivan i visoko obezbeđen granični zid između SAD i Meksika. Svaka od ovih barijera predstavlja spomenik propale politike. Kad strane u konfliktu ne mogu da sklope mir za pregovaračkim stolom, one jednostavno podignu zid.


A moderni zidovi su debeli, visoki od šest do osam metara, sa bodljikavom žicom, često opremljeni infracrvenim kamerama i detektorima pokreta.

Suze raznih bogova

 

Palestinci su u decembru prošle godine na sajtu palestinskog Ministarstva informisanja izazvali pravu medijsku oluju tvrdeći da je najveća jevrejska svetinja Zid plača zapravo zapadni zid džamije Al Aksa, treće po značaju u islamu, koja se nalazi na uzvišenju Haram al šarig (Uzvišeno utočište).


To je izazvalo bes Izraela jer Jevreji veruju da je Zid plača ostatak zida uzvišenja gde je nekad bio Solomonov hram, koje su 70. godine rimske legije spalile do temelja. Izraelskom ogorčenju pridružila se momentalno i Amerika, pa je Stejt department izdao zvanično saopštenje da je takva tvrdnja "faktični netačna i veoma provokativna".


Novu barijeru istok-zapad najavljuju Grci. Grčka namerava da podigne ogradu dugu 12,5 kilometara duž granice s Turskom kako bi zaustavila priliv imigranata.


- Grčka više ne može da izdrži. Ovo su teška vremena za nas. Ekonomija nam je u recesiji, imamo nezaposlenost i ozbiljne probleme - rekao je ministar za zaštitu grčkih građana Hristos Papucis u parlamentu. - Grčka ne može da bude obećana zemlja za one koji žele da napuste svoje države i stignu u Evropu.

Ovi visokotehnološki bedemi ipak ne mogu da zaustave ljude u nameri da pređu preko. Američka iskustva s Meksikancima pokazuju da ljudska dosetljivost nema granica, pa se kroz pustinju kopaju podzemni tuneli za armiju gladnih usta i dilera droge. Tako su pre tri godine Amerikanci otkrili tunel ispod zida, dug 140 metara, opremljen prugom i klimatizacijom!


Meštani kuršumlijskog sela Selova ne grade zidove, ali grade mostove neprijateljstva. Nedavno su podigli dva nova drvena mosta na Toplici jer nisu mogli da se dogovore o korišćenju već postojeće ćuprije. Mileta Ristić je povukao nogu i zabranio seljanima da prelaze most u čijoj izgradnji je učestvovao svojim radom, jer vodi pravo u njegovu njivu.

Onda je njegovom komšiji Dragoljubu Ristiću sve to dosadilo, pa je svojim radom i materijalom sagradio drugi most, odmah pored prvog, kako bi iz svoje njive lakše prešao reku. I tako redom, pravi se i četvrta ćuprija preko rečice malo veće od potoka, pa su u Srbiji mostovi postali veće barijere od zidova. Jer nevidljive prepreke među ljudima niko nije uspeo da preskoči.
 

Avganistan na Kosovu

 

Opštinske vlasti u Mitrovici odustale su od rušenja zaštitnog zida oko zgrade UNMIK-a nakon upozorenja Kfora početkom jula. Opština Mitrovica, na čijem je čelu Avni Kastrati, angažovala je radnike i bagere za uklanjanje zaštitnih zidova oko objekta UNMIK-a, ali su morali da ih povuku. Zidovi su podignuti u vreme Lamberta Zanijera, koji se pravdao bezbednosnim razlozima.

 

"Zaštitni zidovi su još značajniji posle tragičnih incidenata u Mazai-Šarifu u Avganistanu i u nekoliko drugih zemalja, kad su se mirni protesti pretvorili u nasilne i kada je došlo do pogibije osoblja Ujedinjenih nacija", navodi se u jednom pismu Zanijera upućenom komandantu Kfora. Kosovski list "Koha ditore" naveo je da je "začuđujuće poređenje Kosova s Avganistanom". 

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
  • 2024 © - vesti online