Raspad srpske porodice (1): Beda na vrata, ljubav kroz prozor
i tim lekara ne može da pomogne očajnom čoveku koji nema para da kupi kilogram krompira za decu, nemaština i stres glavni su uzrok svađa u kući koje se sve češće završavaju nasiljem i ubistvom.
U jednom danu Marko Živojinović (59) pištoljem je ubio sina Mihaila (27) jer ga je zatekao kako se drogira, Branka Radovanovića (49) je usmrtio otac Milivoje (76) posle svađe na slavi, a Nada Lazić (44) je suprugu Milanu (42) zarila sečivo u vrat dok je spavao. Dva dana kasnije, u Novom Sadu je čovek od 26 godina silovao devetogodišnju pastorku i šestogodišnju kćer. Crna statistika koja je iz dana i dan sve mučnija i bizarnije jasno pokazuje samo jedno - sa srpskom porodicom nešto nije u redu!
Razloga za to ima napretek, tvrde stručnjaci. Efekti dvodecenijske stihijske borbe za preživljavanje sagledavaju se sa svih strana kako bi se našao odgovor gde se posle svih razarajućih potresa našla porodica u Srbiji.
- Najveći je nemaština - podvlači profesor dr Anđelka Milić, profesor sociologije porodice na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
U ekonomskim okolnostima Srbije, taj problem izgleda gotovo nerešiv.
Zdravstveni radnici koji besplatno pomažu unesrećenima u ambulanti milosrđa "Sveti Luka" u Beogradu smatraju da je dobrom delu nacije potrebno lečenje izazvano lošim siromaštvom:
- Ipak, šta znači čitav tim lekara i razgovora, kad na kraju čovek mora da kupi kilogram krompira i prehrani porodicu novcem koji nema?
Ako je porodica osnova svega, ne treba mnogo pameti da se zaključi da je to jezgro krhko, na ivici raspadanja. To oslikava i jedna od retkih studija koja se tom temom bavi "Vreme porodica", a još na koricama edicije upućuje na bizarnost društva u kome živimo, odnosno na pano koji je danima reklamirao rijaliti šou "Menjam ženu"!
Ni u bioskop, ni na koncert
|
Statistike iz te edicije bacaju u depresiju - stan ili kuću u svom vlasništvu nema ni polovina porodica i reč je uglavnom o zajednicama niskog socijalnog položaja. Za njih je jedino rešenje da žive u proširenim porodicama, stanovima čiji su vlasnici rođaci ili kao zakupci. Čak petina ispitanika iznajmljuje stan.
S druge strane, prosečan prihod po članu porodice iznosi 13.455 dinara, a pošto je 2009. bio 8.222, može se reći da se većina porodica tek malo odmakla od siromaštva, zaključuju stručnjaci.
Novac je glavni razloza za svađe, navodi 34,2 odsto parova, od ispitanih 1.212. Na drugom mestu je roditeljstvo uz svakodnevne sitne čarke. Još mnogo faktora utiče ne zadovoljstvo, pa čak 54,2 odsto misli da su ljudi srećniji van braka negu u njemu.
Mnogo više je žena nezadovoljno brakom, što ni ne čudi jer istraživanje takođe pokazuje da u one u proširenim porodicama, koje su često rešenje kada parovi ne mogu da se osamostale - izložene hroničnom stresu. Od njih se očekuje da budu i supruge, i majke, i ćerke ili snaje.
- Dešavaju se velike promene i veliki poremećaji i vrlo je teško odrediti prosek porodice jer su situacije krajnje kompleksne pod uticajem različitih faktora - poručuje dr Milić.
Kako izgleda kada argumenti supružnika utihnu i prevlada nasilje, najbolje znaju žene koju utočište potraže u nekoj od sigurnih kuća u Srbiji.
- Noćima sam spavala obučena kako bih mogla istog momenta da pobegnem iz stana ako bi krenuo ponovo da me bije. Strašnije od batina bila je samo činjenica da sam osećala da već počinjem da se mirim s takvim životom. Tvrdio je da dete nije njegovo, da će ubiti i mene i njega ako ga rodim. Međutim, nisam imala ni snage ni srca da odem na pobačaj, a i nadala sam se da će se promeniti kada ga vidi i uveri se da je njegovo. Nažalost, u ovoj priči sam se samo ja promenila. On neće nikada... Ležala sam na krevetu, jedva se pomičući i dojila bebu. Vratio se s metalnom šipkom u ruci i počeo da me udara. Počela sam da ga preklinjem da prestane, bar zbog bebe. Udario me je pesnicom po čelu i izašao napolje. To veče sam izgubila mleko. Hranila sam ga čajem i vodom...
To je samo jedna od tragičnih ispovesti, koje su dospele do javnosti iz Sigurne kuće, koja neprestano pokušava da zbrine žene žrtve porodičnog nasilja. Tužan je podatak da je svaka treća žena žrtva porodičnog nasilja. Utočište u Sigurnoj kući je zagarantovano na tri meseca, ali ne retko žene sa decom ostaju i po godinu dana. Prema nekim statistika, oko petina njih se vraća nasilniku, a glavni motiv jeste taj što ne mogu samostalno da obezbede egzistenciju.
Roditelji kao žrtve
|