Balkanu preti "velika Albanija"
Pitanje "velike Albanije" niko ne uvodi kao temu u pregovore između Beograda i Prištine, ali niko ne može da opovrgne da to postoji kao projekat na kom rade određeni krugovi i da se to dešava i na Kosovu i Metohiji, istakao je šef srpskog pregovaračkog tima Borislav Stefanović.
Kako je Stefanović rekao za beogradski "Pres", opasnost od stvaranja "velike Albanije" je realna, pogotovo ako bi došlo do punog međunarodnog priznanja Kosova. Da podsetimo, još krajem januara na ovakav ekstremistički projekat je upozoravao ruski ambasador u Srbiji Aleksandar Konuzin. Sa druge strane, srpski predsednik Boris Tadić je nedavno izjavio da bismo mi mogli da živimo sa projektom "velike Albanije"...
- Ako bi došlo do međunarodne verifikacije Kosova, koja bi međunarodna institucija mogla da spreči dve države da se ujedine? Ideja o stvaranju „velike Albanije" ne može da utiče na proces pregovora, jer bi to podrazumevalo da na pregovaračkom stolu suočimo razne modele konačnog rešenja kosovskog problema, a za to je još prerano - kaže Stefanović.
Poruke iz Berlina
Pitanje "velike Albanije" aktuelizovano je posle izjave predsednika Borisa Tadića da je "plan stvaranja 'velike Albanije' politička realnost i da Srbija mora biti spremna za svaki modalitet kada je reč o rešavanju kosovskog problema". Prethodno je ministar policije Ivica Dačić rekao da je za Kosovo rešenje podela i da o tome treba da pregovaraju Beograd i Tirana.
Predrag Simić, profesor FPN-a i nekadašnji ambasador, kaže da je čudno što su izjave srpskog državnog vrha o "velikoj Albaniji" usledile nakon što je nemački državni ministar Verner Hojer u Beogradu rekao da su za Berlin "granice na Balkanu povučene i da je to realnost koju niko ne treba da dovede u pitanje". Hojer je to rekao posle razgovora sa Tadićem i premijerom Cvetkovićem.
- Činjenica da diplomata nižeg ranga dobije takav tretman može se posmatrati porukom koju nosi. Poruka iz vrha Nemačke je da se zatvara pitanje precrtavanje granica. Izjave iz Beograda su neobične, jer nema nijedne izjave iz inostranstva koja upućuje na teritorijalna razgraničenja. Ili se nešto događa izvan očiju javnosti ili Beograd šalje signale koji za sada ne nailaze na negativnu reakciju, ali ni na pozitivan odgovor - kaže Simić.
Integracija se već dešava
Integracija Albanaca iz različitih država već se odigrava, prevashodno na liniji Priština - Tirana. Albanija uvodi zajednički nastavni program za sunarodnike u susednim državama, u planu je zajednička kontrola granica Albanije i Kosova.
Simić kaže da je prepreka duboka podela među Albancima.
- Još ne postoji neko ko bi objedinio sve snage. I Albanci na Kosovu su jako podeljeni. Uzmite samo primer Tačija i Haradinaja ili Džaferija i Ahmetija u Makedoniji - kaže Simić.
Dragan Petrović sa Instituta za međunarodnu politiku kaže da je pojava "velike Albanije" u prvom planu deo "neke veće priče" i da Beograd to ne bi isticao bez konsultacija sa bitnim međunarodnim činiocima.
- Bez jakog albanskog lobiranja na Zapadu pretnje ne bi trebalo da budu velike. Albanci su okruženi jačim državama koje su protiv velike albanske države. Ovo je priprema za budući razvoj situacije - kaže Petrović.