Drumska pljačka u Srbiji
Na očajnom srpskom autoputu uskoro skuplja putarina, a poskupljuje i gorivo, jedno od najlošijih u Evropi, dok evro pada. Evrodizel u Sloveniji jeftiniji je nego u Srbiji, a njihove plate su tri puta veće.
Vlada Srbije odlučila je da izjednači akcize na domaće i uvozno gorivo pa je tako za 4,5 dinara podigla akcize za BMB 95, a dva dinara za dizel D2. Domaći naftaši tvrde da će zbog ovakve odluke ove dve vrste goriva poskupeti za iznos povećanja akciza.
Oni predviđaju da će se najkasnije za dve nedelje izjednačiti cene domaćeg i uvoznog goriva.
Izmenama Zakona o usklađivanju akciza na naftne derivate, kojim se uvode jedinstvene akcize za sve vrste benzina i dizela, namet na benzin će biti 49,5 umesto dosadašnjih 45 dinara, a na dizel 37 umesto 35 dinara.
Poskupljenje će vozači u Srbiji osetiti još žešće jer je evro u otadžbini poslednjih godinu dana izgubio na vrednosti oko 10 odsto. I građani Srbije će osetiti poskupljenje goriva jer će se ono po običaju odraziti na cene hrane i svega ostalog.
Goran Papović, predsednik Nacionale organizacije potrošača Srbije, kaže da je povećanje akciza na domaće gorivo moglo da bude skromnije.
- Naša Vlada povećava već godinama unazad akcize jer joj treba novac za budžet. Pa naše akcize čine više od 50 odsto cene i veće su nego u Sloveniji! Tamo litar evrodizela košta 1,24 evra, dok je kod nas 1,27 evra. Istovremeno, naše prosečne plate su oko 350, dok su u Sloveniji blizu 1.000 evra - kaže Papović.
Cene benzina u okruženju
Srbija 1,32 1,39
Cene u Evropi super 95 dizel
(cene su u evrima u obe tabele) |
On kaže da je novac za budžet neophodan, ali ukoliko stalno povećavate akcize, to vodi zamajcu cena hrane i usluga, što podstiče inflaciju.
Savetnik za naftu i gas u PKS-u Ljubinko Savić takođe smatra da Vlada nije morala naglo da poveća akcize na domaće gorivo.
- Očekivao sam da će se Vlada odlučiti za prosečan, a ne maksimalan iznos akcize i to na bazi prošlogodišnjih akciza uvećanih za indeks cena na malo, što bi uprosečilo postojeće akcize i na taj način bi potrošači bili na dobitku. Da je primenjen taj model, to bi doprinelo blagom pojeftinjenju goriva - rekao je Savić.
Od pumpe do pumpe
|
Vlada izjednačavanje cena akciza pravda zahtevima iz Evrope jer je Evropska komisija u februaru zaključila da se dvojnim akcizama, koje su važile do prekjuče, krši Sporazum o pridruživanju EU.
Prema optužbama iz Brisela, Srbija je napravila očiglednu fiskalnu diskriminaciju na osnovu koje svi uvozni derivati potpadaju pod najviše akcize, dok se niži iznosi nameta odnose na ona goriva koja u većoj meri zagađuju životnu sredinu.
Izbegavati Gazelu
|
U NIS-u su izrazili očekivanje da će zajedno sa državom uspeti da obezbede uslove za modernizaciju Rafinerije Pančevo.
- Mi shvatamo neophodnost da Srbija ispunjava uslove Sporazuma o pridruživanju EU. Ipak, očigledno je da rafinerije NIS-a do kraja 2012. godine neće moći tehnološki ravnopravno da konkurišu već modernizirovanim rafinerijama zemalja EU - saopštili su iz kompanije.
I STRANCI IZBEGAVAJU KORIDOR 10 Skupa putarina, loši drumovi
Vozače i prevoznike u Srbiji ne brine samo povećanje cene goriva, nego i najava viših cena putarina, koje bi od 1. jula prema najavi generalnog direktora Puteva Srbije Zoran Drobnjaka trebalo da budu više za 11 odsto.
Ne možemo samo u Evropu deklarativno, već moramo to i da pokažemo konkretnim potezima. I pitanje je da li su ove pare za koje i sada plaćamo putarinu usmerene za puteve ili samo za plate u tom preduzeću. Da ne pričamo o tome koliko su putevi katastrofalno loši - kaže Goran Papović, predsednik NOPS-a.
|