Kuda ide hrišćanstvo (5): Pravoslavci, ujedinite se
Mitropolit Ilarion Alfejev, predstojatelj Moskovske patrijaršije za spoljne poslove, ističe da se mora negovati pravoslavno jedinstvo.
- Mi pravoslavni hrišćani ne treba da se bojimo međupravoslavne interakcije. To nam ne može doneti zlo, već mnogo koristi. Moramo se čvršće povezivati i međusobno češće deliti naše iskustvo. Moramo se zajedno nositi i raskolima koji se javljaju unutar pravoslavlja i čiji pripadnici nastoje da se ujedine. Ukoliko donesemo odluku da prekinemo dijalog s drugim hrišćanima, to treba da učinimo zajedno, a ne pojedinačno - ukazuje Alfejev.
On tvrdi da je neophodno održavanje svepravoslavnog sabora.
- Ali je veoma važno da taj sabor ne bude instrument pritiska jednih prema drugima nego izraz međusobnog uvažavanja. I da se odluke donose konsenzusom, a ne preglasavanjem. Mehanizam konsenzusa je garancija da će doneta odluka biti trajnog karaktera, a potreban je i zato da bi ukoliko, na primer, svi potpisali uniju sa Vatikanom, a jedan to odbio, onda takva odluka ne bi imala nikakvu snagu - objašnjava ruski mitropolit.
Otuda i odluka pravoslavnih i rimokatolika, koja je 2007. godine doneta u Raveni, a u čijem donošenju Rusi nisu učestvovali, da vatikanski papa po časti bude prvi među jednakim hrišćanskim verskim poglavarima, može da bude samo radnog, ali ne i konačnog karaktera.
Za razliku od razgovora s katolicima, pravoslavnima je znatno teži dijalog s protestantima jer su se njihova bogoslovska učenja udaljila.
Pročitajte još:1. Kuda ide hrišćanstvo (1): Svađa stara hiljadu godina 2. Kuda ide hrišćanstvo (2): Episkop kao oblasni gospodar 3. Kuda ide hrišćanstvo (3): Nije crkva evroatlantska integracija |
- U protestantkim zajednicama i žene mogu da budu u svešteničkom činu. Ali, daleko je teži problem što protestanti imaju drugačija merila za moralne vrednosti. Mnogi protestantski aršini prilagođeni su sekularnim trendovima ovog sveta. Postoje protestantske zajednice u kojima se istopolne zajednice u istom nivou sa bračnim zajednicama. Pored toga, sa nekima, poput luteranaca u Švedskoj, nije moguće usaglasiti stav da je abortus greh. Njihov odgovor na to pitanje jeste da je u njihovoj zemlji abortus legalizovan - objašnjava Alfejev.
Etiopljani, Kopti, Jermeni i još neki čine posebnu grupu crkava koje se nazivaju orijentalnim ili dohalkednoskim pošto su istupile iz jedinstvene hrišćanske crkve na saboru u Dohalkedonu 432. godine.
- Oni su bliski pravoslavlju i kontakti su veoma brojni. Teološki dijalog će još dugo trajati. Do sada se pokazalo da su razlike daleko manje nego što se mislilo - zaključuje Živica Tucić.
Unijati propala misijaUnijati su nastali u 19. veku, kao posledica prinudnog vatikanskog nametanja rimokatoličanstva među pravoslavnima Reč je o hrišćanima pravoslavnog verskog obreda koji priznaju papu za vrhovnog poglavara i drže se gregorijanskog kalendara. Mada je Vatikan nameravao da unijati budu most između hrišćanskog Istoka i Zapada, pokazalo se da je to nemoguća misija.
Povelja za vernikeEkumenska povelja (smernice za razvoj međuhrišćanskih odnosa u Evropi) doneta 2001. u Strazburu sadrži smernice za razvoj međuhrišćanskih crkvenih odnosa. Povelja je, prema oceni Živice Tucića, veoma važan dokument koji treba da prodre među vernike svih crkava.
|