Planeta u raljama radijacije (2): Kobajagi nema uglja
Nadežda Ajdačić, nekadašnji saradnik Instituta Vinča, veliki je protivnik gradnje nuklearne elektrane u Srbiji. Pošto je uporno pokušavala da javnosti predstavi rezultate zračenja nastale nakon katastrofe u Černobilju, ostala je bez posla i tako postala žrtva afere nazvane "mali Černobilj".
Ona je u periodu od 1979. do 1989. godine obavila seriju merenja uzoraka iz Borske reke i Timoka, u kojima je koncentracija prirodnih i veštačkih radionukleida bila sve veća. Nju i njenog pomoćnika dr Miljenka Martića su krajem 1989. isterali sa Instituta Vinča, a nakon toga sve do 2009. zvanično nije bilo radioaktivnih izotopa. Dr Martić je četiri godine bio bez posla, a Nadeždu Ajdačić su prevremeno penzionisali.
- Povišen nivo radijacije je trajao ne mesecima nego godinama nakon toga. A to se krilo. Moj posao je da reagujem kada se tako nešto dogodi i da javnosti otkrijem rezultate. To sam i činila sve dok mi nisu oduzeli instrumente, a zatim me proterali sa Instituta Vinča - kaže Ajdačićeva. Godinama nakon toga su je proganjali.
- Slutila sam, a sada mislim i da znam zašto su to činili. Međutim, poput Miloševića, ni Đinđićeva vlada nije imala puno sluha za problem radijacije i nuklearnog otpada. Jednostavno, u pitanju su veliki interesi. A nuklearke su apsolutno nebezbedne i niko ne može da kaže suprotno. Sve te priče o bezbednoj gradnji su netačne. Priče i argumenti o potrebi gradnje nuklearnih elektrana, zbog toga što neće biti uglja za 30 godina, bajate su jer se to isto govorilo i pre 30 godina - tvrdi Ajdačićeva.
Zagovornici nuklearnih elektrana često zaborave da spomenu nuklearni otpad koji je izuzetno opasan. Neke zemlje ga koriste za pravljenje oružja. Ajdačićeva podseća i da u Srbiji postoji više od 150 ekoloških organizacija i pita se čemu one služe, jer nema efekata njihovog rada.
A koliko je država neozbiljno pristupila ovom problemu, kaže ona, ilustruje i to što je svojevremeno i Srđa Popović kao nesvršeni student postavljen za savetnika premijera Zorana Đinđića za ekologiju. U stručnim krugovima on će ostati upamćen jer je Ajdačićevu nazvao "ludom babetinom, koja lupa gluposti u radionuklearnom otpadu".
Ozračeni naučnik
|