CIA spasla Haradinaja
Bivši kosovski premijer Ramuš Haradinaj u jednom obračunu sa suparničkim narko-klanom bio je ranjen, ali je u akciji CIA izvučen italijanskim helikopterom, a potom prebačen i u Ameriku.
Oslobađanje jednog kriminalca kao što je Haliti, iako je posedovao drogu i ogromnu količinu keša u tadašnjim nemačkim markama, na Kosovu je izgleda bila učestala praksa.
Jirgen Rot, novinar na čijoj se internet prezentaciji krajem januara prvo pojavio tekst poverljivog izveštaja NATO-a za koji će zatim preuzeti najveći svetski listovi, pisao je još 2005. godine kako su SAD oslobodile Ramuša Haradinaja posle oružanog napada na kuću rivalskog klana kome je hteo da otme zalihe kokaina.
Jirgen u tekstu objavljenom 2005. godine u nemačkom časopisu "Veltvohe" prenosi izvod iz izveštaja CIU (Central Intelgence Unit) datiranog 29. decembra 2003. godine u kojem se kaže: "Haradinaj je 7. jula 2000. godine napao kuću rivalskog klana koja mu je očigledno predstavljala konkurenciju u trgovini drogom. Želeo je da im otme 60 kilograma kokaina koji je trebalo da se nalazi u toj kući."
U izveštaju se dodaje da je Haradinaj u napadu bio ranjen u razmeni vatre i da je morao da pobegne.
"Pre nego što su policajci UN mogli da ga ispitaju, Haradinaj je u jednoj "blic-operaciji" za koju se pretpostavlja da su je izveli pripadnici CIA, italijanskim vojnim helikopterom prebačen u vojnu bazu SAD", napisao je Jirgen Rot u "Veltvoheu" 2005. godine.
On dalje citira izveštaj CIU u kojem se dodaje da su policajci iz UN dobili naređenje iz svog štaba u Prištini da odustanu od svih mera prema Haradinaju.
Prema Rotu razlog takve naredbe da se hapšenjem "heroja borbe za oslobođenje zapravo ne doda ulje na vatru u ionako napetoj situaciji". Posle tog incidenta Haradinaj je bio sklonjen u SAD.
"Za vreme njegovog boravka u Americi Haradinaj je pohađao obuku i SAD su mu obećale da će podržati njegovu političku karijeru. Ukoliko Kosovo bude postalo nezavisno, on će biti njihov kandidat", navodi Rot deo iz izveštaja CIU.
Albanska mafija pretnja Evropi
Rot je tada zaključio da dokumenti koje je citirao čame u dnu fijoka u zapadnim kancelarijama. Može jedino da se doda da ih je švajcarski senator Dik Marti odatle izvukao. |
Rot dalje piše da je Haradinaj kada se vratio na Kosovo kao štićenik SAD formirao novu stranku - Alijansu za budućnost Kosova.
U decembru 2004. godine u skladu sa željom SAD, postao je predsednik vlade Kosova, a martu 2005. dao je ostavku da bi se predao haškom sudu, ali je već u junu pušten na privremenu slobodu. Rot navodi da se glavna tužiteljka Karla del Ponte protivila tome, međutim, Haradinaj je pušten pod pritiskom Amerikanaca.
Kamioni puni heroina
RUŠILI SVE SRPSKO: Divljanje Albanaca 17. marta 2004.
"Za vreme nereda čitavi kamioni natovareni heroinom prelazili su granicu bez kontrole, jer su policajci UN i vojnici Kfora bili isuviše zauzeti suzbijanjem nereda", piše u izveštaju. Niko, međutim, nikad nije uhapšen i suđen za sve što se dogodilo.
Posledica ove zapadne suzdržanosti u odnosu na kriminalce na Kosovu je ono što danas svi policajci i kriminolozi znaju: albansko-kosovski klanovi predstavljaju glavnu kriminalnu silu u zapadnoj Evropi, a pre svega u Švajcarskoj, Italiji i Nemačkoj. |