Dabogda te stigla reforma zdravstva
Uništena primarna zdravstvena zaštita, zakinuta ili oduzeta prava građana na zdravstvenu zaštitu, čerupanje bolesnih preko dopunskog rada lekara, liste čekanja i vanstandardnih usluga, naterali su Sindikat lekara i farmaceuta Srbije da se obrati Međunarodnoj sindikalnoj asocijacijaciji za pomoć.
U pismu se od ovog internacionalnog udruženja traži pomoć, ne samo u projektima, nego i u kontroli realizacije tih projekata koji su do sada proizvodili suprotne efekte i na štetu korisnika. Traže da se prekine običaj da vladajuće partije imenuju direktore i zaustavi mešanje političkih stranaka u zdravstvenu politiku.
Predsednik Udruženja sindikata lekara i farmaceuta primarijus dr Nevenka Dimitrijević za "Vesti" kaže da njihova namera nije tužakanje, već očajnički pokušaj zaustavljanja pogubne reforme u srpskom zdravstvu.
Zdravstvo u Srbiji
Prvi deo: Srpsko zdravstvo - pacijent na umoru
Drugi deo: Vožnja smrti po vranjskoj bolnici
Treći deo: Zdravstveno osiguranje kao u doba Tita |
"Temelji zdravstvene zaštite srušeni su nakaradnim reformama, pa prava pacijenata u praksi više ne postoje. A zbog nametanja brojnih dažbina, administrativnih zavrzlama, neprestanih zakidanja i ukidanja prava na lečenje, bolesni su bukvalno izluđeni, a mi lekari kažnjavani ukoliko bolesnom prepišemo skupe spasonosne lekove. Toliko je proizvedeno apsurda i problema da smo morali da zatražimo pomoć od Međunarodne asocijacije lekara i farmaceuta čiji smo osnivači", objašnjava dr Nevena Dimitrijević.
.
Naša sagovornica tvrdi da sva bezumlja koja su pritisla primarnu zdravstvenu zaštitu proizilaze iz Pravilnika RZZO Srbije. Zbog njega lekari ne smeju da prepisuju lekove na osnovu pregleda, postavljene dijagnoze i otkrivene bolesti, već isključivo na osnovu tog, kako reče, opakog pravilnika.
"Recimo, bolesniku kome je konstatovana angina pektoris ne smemo da prepišemo pravi ili spasonosni lek. Ne. On mora prvo da doživi infarkt, pa tek onda da mu prepišem pravu terapiju. Nije dovoljno što pacijent ima spazam krvnih sudova mozga, već mora da doživi infarkt mozga da dobije najbolji lek. Ima li tu logike", pita se Dimitrijevićeva.
Posle sprovedene reforme ponižavaju se i maltretiraju i pacijenti i lekari.
"Lekar specijalista iz doma zdravlja može da prepiše pravi, a skupi lek pacijentu koji boluje od visokog nivoa triglicerida samo na osnovu zaključaka endokrinologa. To znači da morate bolesnika ponovo slati na nove preglede kod specijaliste, bez obzira na to što mu je specijalista već otkrio bolest. A na taj pregled čeka se tri meseca i više, neki ga i ne dočekaju živi. Apsurd je što i tada endokrinolog nije obavezan da mu prepiše pravi lek, a lekar iz Doma zdravlja ne sme da mu sam izda recept, pa je pacijent primoran da ponovo iz svog džepa plati već plaćeni lek. I tako u krug. E, na tu i takvu reformu smo ukazali, a ne cinkarili naše zdravstvo", otkriva dr Dimitrijević.
Perfidna potkradanja
Uništena stomatologija
|