Evropski parlament ratifikovao SSP sa Srbijom
Evropski parlament ratifikovao je danas Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom.
Ratifikaciju ovog Sporazuma podržalo je 612 poslanika, dok je 38 bilo protiv.
Cvetković: Podstrek preostalim članicama EU
|
Glasanju je prisustvovao i potpredsednik Vlade za evropske integracije Božidar Đelić.
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, koji je 29. aprila 2008. u Luksemburgu potpisao Božidar Đelić, do sada je ratifikovalo 11 članica EU.
Evropska unija je odlučila da u junu 2010. godine otpočne proces ratifikacije sporazuma sa Srbijom i do sada je to učinilo 11 od 27 zemalja članica.
Prva je to učinila Španija 21. juna prošle godine.
Kako je ranije rekao Đelić, Nemačka bi taj sporazum trebalo da ratifikuje u februaru, a Francuska do kraja aprila ove godine.
Prvi ugovorni sporazum između Srbije i EU potpisali su 29. aprila 2008. godine u Luksemburgu potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić i tadašnji predsedavajući EU Dimitrij Rupel.
Sporazum je potpisan nakon dramatičnih pregovora u kojima su učestvovali srpski šef diplomatije Vuk Jeremić, visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana, evropski komesar za proširenje Oli Ren, te holandski šef diplomatije Maksim Ferhagen.
Slobodna trgovina Srbija-EU
Potpisivanje SSP i početak njegove primene značajan su korak na evropskom putu Srbije, koji vodi ka uređenijem, stabilnijem i prosperitetnijem društvu i ulasku države u punopravno članstvo EU.
|
Solana i Ren su, naime, do duboko u noć pregovorali s Ferhagenom o pronalaženju rešenja kako bi bilo omogućeno potpisivanje SSP- a i isto vreme zadovoljen holandski stav o uslovljavanju početka primene povlastica iz Sporazuma punom saradnjom s Hagom.
Briselski zvaničnici i ministar Jeremić su tada ocenili da je postignuti dogovor snažan podstrek proevropskim snagama u Srbiji i izrazili nadu da će sporazum ubrzo i
zvanično stupiti na snagu.
Ta nadanja su dodatno porasla nakon što su uhapšeni i izručeni Haškom tribunalu Stojan Župljanin i Radovan Karadžić, ali umesto očekivane odluke o deblokiranju Privremenog sporazuma, iz Brisela je stigao "hladan tuš" u vidu eksplicitnog stava Holandije da je uslov za njegovu primenu izručenje Ratka Mladića.
Tvrd stav Holandije ostao je izolovan unutar EU, ali i dovoljan da ratifikacija ŠP ne počne sve do 14. juna ove godine, kada je glavni tužilac Haškog tribunala, Serž Bramerc izvestio ministre spoljnih poslova EU o tome da je zadovoljan saradnjom sa Srbijom.
U periodu od potpisivanja do početka ratifikacije SSP Srbija je jednostrano primenjivala ovaj sporazum.
Buzek pozvao članice EU da ratifikuju SSP
Predsednik Evropskog parlamenta Jerži Buzek pozvao je danas zemlje EU koje još nisu ratifikovale Sporazum Eu i Srbije o stabilizaciji i pridruživanju, da to učine što pre.
"Glasanje i debata održani danas u Evropskom parlamentu pokazuju jačinu naše podrške težnjama Srbije na putu ka EU", rekao je Buzek posle ratifikacije SSP i usvajanja rezolucije o evropskoj integraciji Srbije na današnjem zasedanju.
Buzek je pozvao sve članice EU koje još nisu ratifikovale taj sporazum sa Srbijom, da to učine u što kraćem roku.
Kandidatura Srbije za članstvo u EU brzo napreduje, a ta zemlje šalje ohrabrujuće signale na svom putu punog pomirenja s svojom prošlošću.
"Ističemo neophodnost da se ovaj trenutak iskoristi za dalju međunarodnu i regionalnu saradnju. U tom smislu, više treba učiniti
Tadić: Važna etapa u evrointegracijama
Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je da ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i
Tadić je poručio da niko ne treba da ima dilemu oko saradnje Srbije sa Haškim tribunalom.
"Mi smo za to potpuno politički opredeljeni, a takođe i u operativnom smislu. Srpske bezbednosne snage i Tužilaštvo za ratne zločine daju maksimum da se preostali optuženi za ratne zločine pronađu, uhapse i privedu pravdi", rekao je Tadić. |