Ako izdamo Rusiju, gotovi smo
Aleksandar Fatić, direktor Centra za bezbednosne studije: "Medvedev donosi milijardu evra, gas, grejanje, diplomatsku podršku, ako posle toga prevarite Rusiju, zaboravite Kosovo, Vojvodinu, plate, penzije"
Srbija mora da bude lojalna: Aleksandar Fatić
Direktor Centra za bezbednosne studije iz Beograda, Aleksandar Fatić ocenjuje u intervjuu za "Vesti" da je poseta Dmitrija Medvedeva istorijski događaj kojom je poslata više nego jasna poruka da Rusija želi Srbiju za partnera, ali i da više nema nameru da trpi "političku dvoličnost" Beograda.
Kako ocenjujete "političku euforiju" povodom dolaska predsednika Rusije?
- Dolazak Dmitrija Medvedeva u Srbiju je istorijski. To je najznačajniji događaj u srpskoj istoriji posle 5. oktobra 2000. godine. Posle ove posete više ništa neće biti isto za Srbiju u međunarodnim odnosima. Rusija ovim gestom pokazuje da joj je važna lojalnost Srbije.
Hoće li Srbija zbog toga imati više štete ili koristi?
- Srbija može imati samo koristi od dolaska Medvedeva. Nije reč samo o ekonomskoj koristi, već pre svega diplomatskoj. To, međutim, istovremeno znači da Srbija više neće moći da se igra Titove politike sedenja na četiri ili pet stolica istovremeno, i da će morati da pazi kako se ponaša u odnosu na ruske interese. Proces je obostran, i kroz taj odnos Srbija može postepeno da se vrati u sferu ozbiljnih država u Evropi, umesto statusa propale tranzicije u kome se sada nalazi.
- Zašto da ne? Rusija ima konkretne interese da joj Srbija bude lojalna. Srbija ima više nego konkretne interese da je Rusija spase od ekonomskog sloma koji joj preti 2010, i od potpunog teritorijalnog urušavanja koje je u toku. Da li je možda stav Srbije prema Rusiji lišen interesa? Da li to mi tražimo pomoć od Rusije iz čiste ljubavi?
Neko će reći da baš to tražimo?
- U međunarodnim odnosima postoji sklonost naroda, ali dominantnu ulogu igraju interesi i najbolje je kada je račun čist u tom pogledu. Poseta predsednika Medvedeva je usmerena na to da formuliše "čist račun" sa Srbijom, bez manipulacija i marifetluka sa srpske strane.
Zbog čega bi Rusima smetalo to što je Srbija okrenuta i Zapadu i Istoku?
- Srbija je okrenuta na sve strane. Ona je trenutno, preciznije rečeno, potpuno izokrenuta zemlja. U njoj vlada potpuno rasulo spoljne politike, a nisu jasni ni unutrašnji prioriteti.
Mnogi kažu da je poseta Medvedeva najznačajnija u odbrani Kosova?
Šta je stvarni interes Rusije u odnosima sa Srbijom?
Rusija nije izgubila Kosovo
- Rusija nije izgubila Kosovo, da bi ga sada branila. Kosovo je izgubila Srbija. Rusija nije potpisivala sporazume sa Euleksom, nego Srbija. Zato Rusija ne može ni da odbrani Kosovo. Ali, Rusija može da digne ruke od Kosova ako Srbija nastavi da postupa "nesvrstano" prema Rusiji, paktirajući sa protivnicima ruskih interesa. To Rusija realno može.
- Prvi interes je da Srbija ostane izvan NATO. To je Rusiji važno jer je Srbija jedina zemlja u regionu u kojoj se značajan deo društva protivi ulasku u NATO. Za Rusiju je ovakav stav Srbije bitan kao argument za rusko protivljenje da neke druge zemlje uđu u NATO, konkretno Ukrajina i Gruzija.
Zašto?
- Ulazak Ukrajine u NATO bi ugrozio konvencionalnu doktrinu odbrane Rusije, koja je zasnovana na apsorbovanju prvog konvencionalnog udara dubinom teritorije, zatim na kumulativnoj mobilizaciji snaga i progonu neprijatelja van granica Rusije.
Izneli ste tezu da je jedan od osnovnih težišta Rusije da "pomogne" Srbiji da se već jednom odluči u svojoj spoljnoj politici?
-To je pravi smisao posete Dmitrija Medvedeva. Reč je o poseti bez presedana. Pogledajte, dolazi vam predsednik Rusije. Govori u vašem parlamentu, jedino u vašem od svih zemalja koje je posetio. Donosi vam milijardu evra, privredne ugovore, gas, grejanje, diplomatsku podršku. Šta više hoćete? Ako posle toga opet prevarite Rusiju, sami ste. Možete da zaboravite Kosovo, Vojvodinu, plate, penzije, državu... To je, ukratko, poruka. U savremenom svetu ne postoji nesvrstanost. Tito je umro.
"Četiri stuba"
Na prvi pogled, spoljna politika Srbije je odlična: "stubovi" su i SAD, EU i Rusija i Kina. Jel to zaista moguće? |