Srpski "mirovnjaci" u epicentru kolere
Petorica pripadnika MUP-a Srbije, članovi kontingenta UN na Haitiju, nalaze se u epicentru epidemije i političkih sukoba koji potresaju ovu karipsku zemlju, piše danas "Politika".
Srpski mirovnjaci raspoređeni su u "UN sekjuriti", organizacionu jedinicu MINUSTAH-a, čiji je osnovni zadatak zaštita lične i imovinske sigurnosti osoblja i sredstava UN.
"Ne izlazimo noću. Danju se krećemo u grupi, samo proverenim putevima. Postoje ljudi koji nas posmatraju kao spas, ali i oni ređi, koji nas gledaju kao plen. Ako im date šansu, iskoristiće je", kažu za "Politiku" srpski policajci, članovi mirovne misije UN na Haitiju.
Smešteni u Petion vilu, delu prestonice Port-o-Prensa, pripadnici kontingenta MUP-a Srbije nalaze se u žarištu epidemije kolere i epicentru političkih sukoba, koji potresaju ovu karipsku zemlju, uoči predsedničkih izbora zakazanih za 28. novembar.
Bolest je do sada pokosila više od 1.300 ljudi, a lokalno stanovništvo, od gradova na severu do predgrađa Port-o-Prensa, optužuje pripadnike snaga UN, koje broje 12.000 ljudi, da su odgovorni za širenje epidemije.
Svetski mediji svakodnevno izveštavaju o protestima stanovništva ispred baza UN i policijskih stanica, ali srpski mirovnjaci nisu direktno uključeni u održavanje javnog reda i mira, već neposredno obezbeđuju osobu koja uživa visok status u haićanskoj političkoj hijerarhiji.
Srpski policajci hrane se isključivo namirnicama proverenog porijekla i sve vreme nose antibakteriološka sredstva.
"Zbog našeg specifičnog radnog iskustva u najsloženijim bezbednosnim uslovima, dodeljen nam je specijalan posao neposrednog ličnog obezbeđenja visokog funkcionera UN, državljanina Haitija, nekadašnjeg bliskog saradnika generalnog sekretara UN gospodina Ban Ki-Muna", priča komandant srpskog kontingenta Aleksandar Pavlović, inače zaposlen u Policijskoj upravi za grad Beograd.
On ne želi da otkrije ime visokorangiranog političara Haitija koji je pod zaštitom srpske policije, jer je njegov identitet zaštićen bezbednosnom procedurom UN.
U jednoj od najzapaljivijih tačaka sveta sa petoricom Srba mir održavaju pripadnici policija iz 42 države sveta - ima ih od Hrvatske i Rumunije do SAD, zemalja Južne Amerike, Afrike i Dalekog istoka