SAD: Nosač aviona krenuo ka Koreji
Američki nosač aviona "Džordž Vašington" krenuo je ka Korejskom poluostrvu, dan nakon što je Severna Koreja ispalila nekoliko desetina artiljerijskih granata na južnokorejsko ostrvo Jeonpjeong.
Nosač aviona na nuklearni pogon "Džordž Vašington", koji nosi 75 borbenih aviona i ima posadu koju čini više od 6.000 ljudi, napustio je jutros bazu južno od Tokija kako bi se 28. novembra pridružio manevrima sa Južnom Korejom.
"Vojna vežba je odbrambena po svojoj prirodi. Planirana je i pre jučerašnjeg neisprovociranog artiljerijskog napada i iskazuje snagu južnokorejskog i američkog saveza i naše posvećenosti regionalnoj stabilnosti" ističe se u saopštenju američkih vojnih snaga.
Kina se našla pod velikim pritiskom zbog Severne Koreje, nakon što je njen saveznik ispalio više desetina artiljerijskih granata na južnokorejsko ostrvo od čijih su eksplozija poginula dva vojnika te zemlje. Posle jednog od najtežih napada Severne Koreje na Južnu Koreju od okončanja Korejskog rata 1953. godine zapaljen je veći broj kuća na ostrvu.
Američki predsednik Barak Obama izrazio je nezadovoljstvo zbog napada, ali nije želeo da spekuliše da li će biti eventualne američke vojne intervencije.
Obama je u telefonskom razgovoru sa južnokorejskim predsednikom Li Mjung Bakom rekao da treba izvršiti pritisak na Severnu Koreju da prestane sa provokativnim akcijama.
Četvoro mrtvih
Tela dva civila pronađena su danas na ostrvu Jeonpjeong, čime je broj poginulih povećan na četiri, saopštila je obalska straža.
Pripadnici obalske straže pronašli su dva tela u ruševinama kuća koje su izgorele u požaru nakon jučerašnjeg severnokorejskog raketiranja, izjavio je portparol obalske straže.
Prema ranijim informacijama, u bombardovanju su poginula dva vojnika, a ranjeno je 15 vojnika i tri civila. |
Komanda UN snaga, na čijem su čelu SAD, saopštila je da je od Severne Koreje zatražila održavanje razgovora kako bi bile smanjene tenzije na Korejskom poluostrvu.
Artiljerijski napad na južnokorejsko ostrvo izazvao je potrese i na globalnim tržištima koja su već nemirna zbog zabrinutosti usled dužničke krize Irske.
Međutim, južnokorejska tržišta, nakon oštrog pada, kasnije su se oporavila